Jak začít s prací na volné noze

Na volné noze

V tomto článku bych Vás rád seznámil s rychlou metodou, jak sehnat první práci či zakázky.

Pokud nevíte, co chcete dělat

Pokud ještě ale nevíte, co dělat a pořád tápete, tak ani nepokračujte ve čtení a přejděte rovnou na článek 5 kroků, jak se stát on-line freelancerem.

Pokud víte, co chcete dělat

Tak jo, už jste se rozhodli, co budete dělat na volné noze. Máte už nějakou představu a znalost v daném oboru a chcete začít s první prací. Začít co nejdříve s prvními zakázkami je kriticky důležité. Potřebujete si vybudovat praxi a reputaci. A to se Vám nepovede, když nezačnete s praxí hnedNavíc se může stát, že Vás obor baví jen platonicky a když se setkáte s praxí, tak Vás to rychle přejde. Zjistíte, že to vlastně ani dělat nechcete. Mnoho lidí, co by rádo začalo pracovat na volné noze, má už vše, co pro začátek potřebuje - znalosti a chuť začít. Neví, ale jak najít první zakázky a jak vůbec začít. V tomto článku bych Vás rád seznámil s rychlou metodou, jak sehnat první práci či zakázky. Metodu mám vyzkoušenou nejen na sobě, ale fungovala i u dalších lidí, co začínali. Abych to lépe přiblížil, budu v tomto článku vysvětlovat vše na konkrétních příkladech.

Freelancer

Příklady potenciálních freelancerů

Začínající ilustrátorka
Jste prodavačka v obchodě, ale po večerech ráda kreslíte. To Vás vedlo k tomu se naučit v posledním roce skrz tutoriály na webu tvorbu ilustrací v počítačovém programu. Nyní už něco umíte a chcete zkusit první reálnou práci.

Studující programátor
Jste student, který je v druháku na výšce a začal jste programovat webové stránky. Respektive umíte nějaké základy, umíte nastavit wordpress, programovali jste web sobě nebo kamarádům, kteří mají hudební skupinu. Nyní tedy už něco umíte a chcete zkusit první reálnou práci.

Zaměstnaný blogger
Jste například zaměstnanec ve firmě. Děláte ve firmě skoro všechno a umíte za ty roky docela dobře psát pro firemní blog. Navíc Vás to docela dost baví. Tak proč byste nezkusil psát i pro ostatní lidi a firmy formou přivýdělku mimo zaměstnání. Možná se tomu časem budete moci věnovat na plný úvazek. Nevíte ale jak to udělat, aby o Vás lidé věděli a najmuli Vás.

1. krok - přidání se do facebook skupin

Možná patříte mezi ty, co používají facebook tak nějak normálně. Máte tam své přátelé, využíváte messenger, občas dáte někomu like a přidáte fotku. Já naopak nejvíce oceňuji na facebooku právě facebookové skupiny. Skupiny jsou různě zaměřeny a jsou v nich rozsáhlé komunity lidí v daných oborech. Abyste našli danou skupinu, musíte jí vyhledat. Za pomocí tlačítka hledat v horní části facebooku zadáte hledané slovo nebo termín. V prvních výsledcích Vám facebook najde hledané termíny ve všech kategoriích. Vy potřebujete jenom skupiny. Takže nahoře kliknete na podzáložku skupiny. Viz obrázek:

Facebook skupiny

Je dobré vybírat skupiny, kde je mnoho lidí. Skupiny, kde jsou tisíce lidí, jsou aktivní a pro naše účely ideální. Jak najít skupiny pro příjem prvních zakázek? Začnu opět přímo na příkladech:

Začínající ilustrátorka
Naše prodavačka si tedy vyhledá všechny termíny, co ji napadnou v oboru. Tedy ilustrátor, grafik, photoshop apod. A přidá se do všech skupin, které jsou relevantní. Našel jsem tímto postupem mnoho skupin za pár sekund: Kreslíři a Ilustrátoři, Grafici, PRÁCE PRO GRAFIKY (Grafici), Grafici a grafičky, Grafici/grafičky CZ/SK.

Grafici na facebooku

Studující programátor
Ajťák by toto měl dávno vědět a měl by mít facebook zmáknutý. U něj bude dobré hledat skupiny i v daném programovacím jazyce. Přece jenom uvádím, co by mohl zběžným hledáním najít: Vývojáři, Frontendisti.cz, Reactisti, PRÁCE - PROGRAMÁTOŘI, VÝVOJÁŘI, KODÉŘI - PRÁCE A BRIGÁDY V OBLASTI IT.

Programátoři na facebooku

Zaměstnaný blogger
Ten bude hledat nejspíše termíny jako blog, copywriting, psaní textů, marketing. Já našel zběžně tyto: Copywriteři a další psavci :), Práce pro copywritery a určitě by se našly další.

Některé skupiny mají přidávání schvalované správci a musíte někdy počkat na kontrolu. Popřípadě musíte odpovědět na sadu otázek. Když jste ale přidaní, Váš facebook se najednou promění v novou sociální bublinu, kde uvidíte každý den diskusi ve Vašem oboru a případně i nabídku práce. Nebojte se do diskuse zapojit a případně vyvolat diskusi i svým příspěvkem. Při přidávání příspěvků ale doporučuji první projít pravidla skupiny, které najdete většinou v záložce informace, viz. obrázek. Při porušení pravidel Vás může správce ze skupiny vyhodit, tak dávejte na to pozor.

2. krok - napsání inzerátu do skupiny

My jsme celý předchozí proces nedělali jenom kvůli tomu, abychom měli, co číst a komentovat na Vašem facebooku, ale abychom napsali do skupiny inzerát. Mnoho lidí se nyní zarazí a začne panikařit: “Jaký inzerát? Já nechci nic psát? Já nevím, jak napsat inzerát?”. Není se ale nutno vůbec vzrušovat. Ve skupinách jsou taky lidé. Lidé, kteří mají různou praxi a určitě Vám poradí. Inzerát je nutno napsat upřímně a tak nějak lidsky. Ukážu to za chvíli na příkladech.

 

Je také nutno se připravit na to, že Vám tam mohou napsat lidi i negativní komentáře. Jsou to ale většinou lidé, kteří nemají pochopení pro Vaší situaci a škodí místo toho, aby pomohli. Vy si ale z toho nesmíte nic dělat. Tento inzerát Vám může otevřít možnosti a začít kariéru člověka na volné noze. Jeden “blbý” inzerát Vám může přinést spolupráci na 5 let. Tak se nebojte, bude to v pořádku. Jak tedy inzerát zhruba napíšeme?

Začínající ilustrátorka
Ahoj, specializuji se na vektorové ilustrace a pracuji v programu Illustrator. Nemám ještě moc praktických zkušeností, ale prošla jsem kurzy XYZ. Hledám spolupráci na prvních reálných projektech. Pro začátek není pro mne tak moc důležitá odměna, ale nabrané zkušenosti. Pokud byste pro mne někdo měl projekt, kontaktujte mne na emailu: prodavkackaUzNebudu@seznam.cz. Děkuji moc.

Studující programátor
Dobrý den, jsem začínající programátor webových stránek a studuji Informatiku na Univerzitě v Brně. Abych nějak začal s praxí, hledám spolupráci při tvorbě webů ve Wordpressu, případně programování v PHP nebo HTML/CSS. V případě zájmu mne prosím konktaktujte na: jsem programtor@seznam.cz. Děkuji moc.

Zaměstnaný blogger
Dobrý den, nabízím psaní článků všeho druhů. Mám velmi dobré zkušenosti s psaním článků v oblasti potravin. V případě zájmu mne prosím kontaktujte: jarda@seznam.cz. Děkuji moc.

Na volné noze

Jak vidíte, napsání inzerátu je opravdu jednoduché. Moc nepřemýšlejte nad tím, zda je Váš inzerát dokonalý. Důležité je poslat inzerát do světa a počkat na odezvu. Lidi Vám mohou napsat nejen na uvedený email, ale i na Váš messenger. Proto čekejte odpovědi a reagujte pokud možno hned. U začátečníků se čeká přinejmenším včasná reakce a dostupnost. Reagujte tedy rychle a buďte přehnaně ochotní. Vše ostatní se naučíte za chodu.

Způsobů, jak najít první práci je mnoho, ale toto považují za jeden z nejjednodušších. První práci tímto postupem můžete mít do několika málo minut. Samozřejmě záleží na typu práce a na jeho poptávce.

Na závěr bych Vám rád popřál odvahu. Odvaha je asi největším kámenem úrazů. Člověk si na začátku nevěří a pochybuje nad všemi kroky, které chce udělat. Pokud to tak budete mít, držte se mého návodu a udělejte to přesně, jak popisuji. A nezapomeňte, pokud chcete být opravdu dobří, ochota, včasná komunikace (i v případě, že selžete) a spolehlivost je to nejdůležitější.


Pokud byste měli dotazy, připomínky nebo nějakou Vaši zkušenost, napište mi ji prosím do komentáře dole. Pokud se Vám navíc článek líbil, tak ho prosím sdílejte na svém Facebooku. Tím vším mi pomůžete v motivaci psát další články z mých cest.

Článek byl publikován: 07. 02. 2018