5 kroků, jak se stát on-line freelancerem

Na volné noze

Měl jsem zaměstnání jako normální člověk. Pracoval jsem od devíti do pěti, měl náladového šéfa a trpěl nemocí pod názvem „stereotyp“. To by ještě šlo. Když přišlo ale na to, že jsem byl frustrován i tím, že vlastně nedělám práci tak, jak bych chtěl, protože jsem měl neustále nějaká omezení ze strany nadřízených, musel jsem zákonitě začít přemýšlet, jak to udělat jinak. Nyní bych tě chtěl seznámit s 5 kroky, jak se stát freelancerem, člověkem na volné noze nebo tradičním živnostníkem. Tyto kroky vychází z mých vlastních zkušeností.

1. krok – Co dělat

Co chceš vlastně dělat? Je jasné, že to musí být něco, co se dá dělat on-line, něco co budeš moci dělat jen pomocí notebooku, klávesnice a myši. Důležité je, aby to bylo pokud možno něco, pro co máš zápal a co tě opravdu baví. Pokud najdeš něco takového, ulehčí ti to celou cestu. Pokud tě nic takového nenapadne, tak je nutno popřemýšlet, co by tě mohlo bavit, popřípadě vyzkoušet několik oborů a zjistit, co ti sedí a co ne.

Mezi příklady oborů, které se dají dělat on-line patří: programátoři (já), grafici a designéři, markeťáci (můžeš někomu spravovat příspěvky na Facebooku nebo Instagram účet), copywriteři (lidé, kteří píšou články a nápadité texty), editoři a korektoři, affiliaťáci (lidé, kteří propagují zboží a služby na internetu jiným firmy a mají za to provize), můžeš učit on-line přes Skype nebo dělat konzultace, umíš-li něco fakt dobře. Dnes je toho opravdu hodně a obory se čím dál více dělí na podobory a specializace. Vybírej z obrovské palety oborů.

2. krok – Jak začít

Jak začít? Jak změnit zaměstnání? Jak, jak, jak? Podobné otázky jsem měl také a ty to asi nemáš jinak. Trvalo mi asi 6 let profesní praxe a další 2 roky, než jsem dostal odvahu vykročit na volnou nohu. Nicméně to už jsem hodně daleko. Nejprve musíš začít dělat „to své něco“ nejlépe každý den. Učit se, dělat chyby, napravovat chyby, zdokonalovat se a zase dokola. Je důležité to dělat pravidelně, nejlépe každý den.

Představ si, že se začneš učit Facebook marketing. Každý den se mrkneš na nějaký článek, kurz, video a začneš si to pomalu zkoušet. Za měsíc budeš už docela dost věcí vědět (určitě více než já) a možná už za půl roku budeš moci začít vydělávat.

Já si např. před půl rokem koupil klávesy k počítači a začal se učit sám na klavír. Na youtube jsem našel lekce, každý týden jsem hrál aspoň tři hodiny. Po půl roce už umím skoro dvě krásné skladby a jednu jsem dokonce složil sám. Co bude za 10 let hraní? Koncerty?

Tedy dvě věci: zkoušej si danou věc na svých projektech a dělej to pravidelně!

3. krok – První peníze

Možná si ještě úplně nevěříš, ale je kriticky nutné začít dělat praxi na reálných projektech. Najdi kamaráda, známého, nebo někoho na internetu, který by potřeboval to, co děláš a začni s ním spolupracovat. Pokud tě nikdo nenapadá, napiš na oborové Facebook skupiny, zda někdo nehledá pomoc začátečníka. Stačí se jenom ptát. Kdo se neptá, nic neví a nic se nedozví a pak ani nic nezíská. Navíc, mnoho moderních oborů rádo nabírá začínající lidi za menší cenu a naučí je být špičkami.

Můžeš to začít dělat zdarma nebo pod cenou, to teď není důležité. Důležité je, že na reálném projektu si ověříš, jaké to vlastně je spolupracovat s reálným klientem. Může ti dávat zpětnou vazbu, připomínky, bude třeba i nespokojený, anebo tě bude vychvalovat do nebes. To vše je velmi důležité pro tvoji budoucnost.

4. krok – Dřina, Spolehlivost, Komunikace

Máš zřejmě ještě zaměstnání. Přes den jsi v práci, přijdeš domů, sedneš k počítači a děláš na tom, co budeš brzy dělat pouze svobodně na sebe. Své první klienty máš jako „bokovky“. Vím, je to dřina, dělat práci po večerech a ráno jít zase do zaměstnání. Toto přechodné období ti ale usnadní cestu k tvému snu.

Zde, avšak i v celém podnikání je naprosto nutné dodržovat své slovo. To, co řekneš, prostě platí. Jedná se hlavně o termíny, o dodržení ceny a kvality práce. Vše musí být přesně tak, jak jsi slíbil. A za sebe mohu říct, že spolehlivost a držení slova je až 50 % úspěchu.

Pokud tedy něco nemůžeš slíbit, raději to ani neslibuj. Pokud se ale cokoliv zvrtne, komunikuj s klientem a vysvětli mu danou situaci. Za sebe mohu říct, že i já s tím bojuji dodnes a zjistil jsem, že je opravdu nutné vysvětlit celou situaci, aby klient vše pochopil správně. Pak ve většině případů není žádný problém něco změnit či upravit. Udělej to ale hned a neodkládej to. Je dost blbé, když ti tvůj klient připomene termín a ty jsi na to zapomněl.

5. krok – Reference

Pokud plníš 4. krok poctivě, tak poslední krok přijde automaticky. Když je klient spokojený, tak tě rád doporučí a možná ti i napíše referenci. Sbírej textové reference a dej si je na svůj web nebo na sociální sítě. Já jich mám na svém webu už taky několik a vypadá to opravdu dobře. Pokud chceš zvýšit věrohodnost hodnocení, popros své klienty, ať ti vyplní hodnocení na tvé facebookové stránce, na firmy.cz nebo na navolnenoze.cz. Pozor na špatné reference, ty jsou mnohdy tak zničující, že mohou ohrozit tvou reputaci. Takovým případům se snaž vždy a za každou cenu předcházet.

Na závěr bych jen zdůraznil, že pokud dojdeš do 5. kroku a jsi ještě stále zaměstnanec, myslím, že už pomalu můžeš začít přemýšlet o výpovědi.

Spočítej si, kolik ti vydělávají bokovky po večerech za měsíc. Kolik by ti vydělávaly, kdybys je dělal 160 hod měsíčně místo zaměstnání? V mém případě se zvedly příjmy ze začátku téměř dvojnásobně.

Práce na volné noze je úplně něco jiného než práce v zaměstnání. Nic tě nelimituje. Šéf jsi ty (a musíš si být jistý, že nejsi blb). Musíš vše řídit ty. Musíš se motivovat. Musíš mít disciplínu. Musíš umět pracovat s časem. Hlavně ale musíš vědět, že to děláš rád!


Pokud byste měli dotazy, připomínky nebo nějakou Vaši zkušenost, napište mi ji prosím do komentáře dole. Pokud se Vám navíc článek líbil, tak ho prosím sdílejte na svém Facebooku. Tím vším mi pomůžete v motivaci psát další články z mých cest.

Článek byl publikován: 21. 11. 2017