Jak jsem si nechal udělat magické tetování Sak Yant

Příběhy

Jsem v Thajsku potřetí a pokaždé jsem si nemohl nevšimnout tetovacích krámků na každém rohu. Už při první cestě jsem se dozvěděl, že je v Thajsku oblíbená bambusová technika, i když to tak kvůli bezpečnosti dnes už není. Později jsem se díky tomu dozvěděl i o potetovaných buddhistických mniších, kteří mají starodávné tetování Sak Yant. Toto tetování má dlouhou historii a není divů, že je propleteno magií a mystikou.

Historie Sak Yant tetování

Sak Yant pochází ze sanskrtu staré civilizace Kmérů, kteří pobývali na území Thajska a Kambodže mezi 9. – 15. stoletím a jejich hlavní město bylo Angkor, kde jsou dnes velmi známé ruiny. V překladu Sak Yant znamená Jantra tetování, což jsou dle hinduismu mandaly, které tvoří pravidelné geometrické obrazce. Indické civilizace ještě před Kméry, a dokonce i před starodávnými Řeky, věřily v magický systém tvořený elementy země, vzduchu, ohně a vody. Kméři toto převzali a promítli i do obrazců Sak Yant.

Význam a typy Sak Yantu

Tetování mělo v minulosti, ale i dnes význam hlavně ochranný a posilující. Je několik tradičních obrazců a každý má svůj význam. Některé jsou pro štěstí, některé pro posílení autority, některé vyloženě ochranné a některé dokonce posilující v boji a ve válkách. Obrazce obsahují pravidelné geometrické tvary, spirály, staré písmo, ale i zvířecí motivy, jako jsou tygři, draci, krokodýli a další.

Jaké jsem měl důvody pro tetování?

Nejprve bych uvedl, že jsem nikdy neměl tendenci si nechat dělat tetování. Asi by mě to nikdy nenapadlo, nevidět to v takové míře v Thajsku. Každopádně je jisté, že jsem duší velký dobrodruh. Miluji objevování při cestách a jsem velkým obdivovatelem buddhismu. Toto náboženství je spíše velkolepou filozofií než náboženstvím a vírou. Důvody jsou tedy vcelku jasné a nebylo tedy pochyb, že tetování Sak Yant je pro mě to pravé. Magičnost a mystická povaha tetování je už jen doplňkem, ať už tomu člověk věří nebo ne.

Váhal jsem mezi tetování tygra na rameni nebo motiv pěti řad sanskrtu. Dočetl jsem se ale, že význam tygra je spíše o posílení autority. Což moc nepotřebuji a nějak mě to ani netrápí. Nikdy jsem neuznával autority, tak proč bych si ji sám zvyšoval nějakým magickým tetováním, ať už funguje nebo ne. Pět řad tedy zvítězilo.

Význam pěti řad – Hah Taew

Hah Taew je tetování složeno z písma starodávného sanskrtu a každý řádek má svůj význam. Cituji význam ze stránky ThajskyRaj.com:

ห้าแถว – Há Théau – Pět řad – každá z 5 řad má svůj vlastní účel. První řada ochraňuje před nespravedlivým trestem a události ovlivňuje ve váš prospěch, druhá řada chrání před smůlou a nepříznivými vlivy špatného postavení hvězd, třetí řada chrání před černou magií a kletbou, čtvrtá řada zesiluje a přitahuje štěstí a úspěch v životě, pátá řada pro majitele získává charisma a přitažlivost opačného pohlaví a zároveň umocňuje účinek čtvrté řady. Opakováním 5-ti Buddhových manter se posiluje moc tohoto tetování: Namo Putta Ya Na Metti, Mo Putta Ya Na Na Metti, Putta Ya Namo Na Metti, Ta Ya Namo Put Na Metti, Ya Namo Putta Na Metti“

Kdo mi tetování udělá?

Po studiu dalších článků jsem se dozvěděl, že tetování provádí buď specializovaní buddhističtí mniši, nebo „ex“ mniši, kteří byli vyučení svým učitelem mnichem tomuto „řemeslu“ a nazývají se Ajarnové. Jelikož jsem nyní na měsíčním pobytu na ostrově Koh Samui, tak jsem našel přímo na ostrově Ajarna „Samuisakyan Ajarn Panthep“ a napsal mu na Facebooku. Trochu jsem si říkal, že je to takové vtipné psát takovému mistrovi magického tetování přes messenger, ale v Thajsku je to asi ještě normálnější než jinde. Bohužel mi odepsal, že je do poloviny prosince mimo ostrov, tedy do mého odjezdu zde nebude.

Byl jsem zklamaný. Hledal jsem další Ajarny. Našel jsem ještě jednoho, ale jeho ukázky tetování se mi nelíbily. Na internetu je totiž nespočet verzí a některé jsou hezké a některé méně. Tak jsem to celé vzdal a rozhodl jsem se, že to nechám někdy na příště.

Za několik dní později se ale stalo něco, co jsem nečekal. Navštívili jsme krásné místo Hin Ta Hin Yai, kde jsou velkolepé útesy a vtipné je, že Thajci přisuzují dvěma tvarům ve skalách ženský a mužský pohlavní orgán. Těsně po západu, při návratu k motorce, jsem přímo před očima uviděl nenápadnou chatku s nápisem Tattoo by Ajarn Narawut Samui YantThai a několik přiložených obrázků tetování Sak Yant. Nerozhodoval jsem se dlouho a vtrhl jsem do chatky. Byl tam Ajarn, měl puštěnou televizi a dělal něco na mobilu. Celkem mladý týpek. V místnosti to vypadalo jako v buddhistickém chrámu – několik sošek Buddhů, fotky jeho učitele a další posvátné předměty. Působilo to na mě dobře, ale Ajarna jsem si představoval tedy jinak. Byl to moderní člověk a hned si mě přidal na Facebook a domluvili jsme se lámavou angličtinou, že přijdu ráno v 10.00.

Simulace tetování

Nechat si udělat tetování není rozhodně věc na lehkou váhu. Člověk to bude mít na celý život a je tedy důležité vše promyslet předem. Já jsem využil možností Photoshopu a nasimuloval si verze tetování přímo na fotografii sebe. To mi docela dost pomohlo v představě, jak a kde si tetování nechám umístit. Pět řad se většinou umísťuje na záda, ale já se rozhodl, že si to nechám udělat na horní část ruky pod ramenem, tak abych z toho něco měl a mohl se na to dívat.

Proces tetování

Prošel jsem fotografie Ajarna na Facebooku a bylo tam mnoho fotek ceremonií, při kterých světili nová tetování skupinkám lidí. Připadalo mi to tak, jak by to mělo být. Ráno s pocitem hladu jsem dorazil na místo a měl jsem docela rozpolcené pocity. Připadal jsem si jako před zkouškou na vysoké škole. Ajarn mě přivítal a jeho asistentka zatím vytřela celou místnost. Pak se Ajarn pomodlil před Buddhy a svým učitelem a vše mohlo začít.

Při mém nezvyklém posedu na zemi, při kterém mě okamžitě začala bolet záda, mi nakreslil výchozí tabulku na ruku. Velikost jsem si zkontroloval v zrcadle. Ajarn rozbalil úplně novou jehlu složenou z dalších 5 menších jehel a ukázal mi tetovací inkoust anglické výroby. Pak jsem ulehl na svůj bok před Ajarna.

Bolest a pocity

První momenty mě překvapilo, že bolest není tak hrozná, jak jsem čekal. Později to ale začalo prostupovat celou mou rukou a já se začal mírně potit. Byla místa, kde to nebolelo skoro vůbec, a místa, kde to bylo velmi silné. Kdybych měl přirovnat bolest k něčemu, co znám, tak asi jako by Vám někdo píchal injekce na jedno místo pořád dokola a přitom ještě nožem nařezával Vaši kůži. Ne že bych si liboval v bolesti, ale byla to zajímavá zkušenost. To vědomí, do čeho člověk jde, a dobrovolně to prožít. Nikdy jsem nemusel takto dobrovolně bojovat s bolestí.

Ajarn dokončil tetování asi za 15 minut. V posledních momentech mě opravdu polévalo horko po celém těle. Ajarn na konci odříkal mantry a vypadal u toho jako v transu. Tetování mi Ajarn zabalil do potravinářské folie a já byl nadšen. Vypadalo to opravdu krásně. Přesně tak, jak jsem si představoval. Pak jsem se s Ajarnem rozloučil, zaplatil v přepočtu asi 2 100 Kč a šel.

První minuty jsem si připadal, jako bych byl opilý a tak trochu mimo. Asi to byly hormony, které tělo v případě bolesti vylučuje. Anebo to byla nějaká magická energie? To nevím, ale asi do hodiny bylo vše v normálu. Tetování první den ještě pálilo, jako když se spálíte od slunce, ale nyní po dvou dnech je to už úplně v pořádku. Mažu si to asi třikrát denně vazelínou a čekám, kdy se to začne loupat a jak to bude vypadat poté.

Ajarn mě taky pozval na nedělní událost, kdy přijede jeho učitel na ostrov a sejde se u něho údajně mnoho lidí z celého ostrova. Tak jsem zvědav. Asi nebudeme nic rozumět, ale podívat se tam chci.


Pokud byste měli dotazy, připomínky nebo nějakou Vaši zkušenost, napište mi ji prosím do komentáře dole. Pokud se Vám navíc článek líbil, tak ho prosím sdílejte na svém Facebooku. Tím vším mi pomůžete v motivaci psát další články z mých cest.

Článek byl publikován: 09. 12. 2017