Jak si vydělávám prodejem fotografií na fotobankách

Fotobanky

Prodej fotografií skrz fotobanky je určitě zajímavý způsob jak si přivydělat něco navíc. Pro některé se tento zdroj příjmu postupně stane příjmem hlavním. Následně nezávislé fotí, nahrávají fotografie do fotobank, nemají šéfy, nemají termíny, nemusí komunikovat se zákazníky. Můj ideál, vydělat si alespoň 10tis měsíčně skrz fotobanky je ještě daleko, nicméně i tak bych Vás rád seznámil s mou zkušeností s prodejem na fotobankách.

Můj aktuální přehled výdělků najdete zde

Co to vlastně ty fotobanky jsou?

Fotobanky jsou webové stránky, kde si nejrůznější lidé na základě hledání najdou fotografie, které zrovna potřebuji. Za jednorázový poplatek nebo za měsíční paušál si je mohou stáhnout a použít pro své projekty. Typickým příkladem jsou grafická studia, kde grafikové využívají velké množství obrázků, ikonek a ilustrací do svých návrhů. Také se může jednat o nejrůznější webové portály, kde autoři článků potřebuji doprovodné fotografie. Nebo se může jednat o cestovní kanceláře, které potřebují do svého katalogů umístit fotografie z daných destinací.

Proč si fotografie nenafotit sami?

To je dobrá otázka, protože Vám přesněji demonstruje smysl fotobank. Představte si cestovní kancelář, která chce publikovat zájezd do Vietnamu. Potřebuje do nabídky umístit ty nejhezčí fotografie, tak aby zájezd potenciální zákazníky oslovil a aby došlo k zakoupení zájezdu. Cestovní kancelář sice může použít nějaké svoje fotografie, ale většinou nebudou tak dobré jako od fotografů, kteří se tomu věnují naplno. Mohli by najmout fotografa, který by fotky nafotil, ale to by musela fotografa zaplatit, dopravit na místo, a fotograf by musel zemi projezdit, vychytat ty nejlepší světelné podmínky, dovézt fotografie zpět a upravit je. To by samozřejmě stálo cestovní kancelář spoustu peněz a tak je na místě jiná možnost. Vyhledat a koupit fotografie na fotobance. Za pár korun mohou mít fotografie ihned a během dalších pár minut nabídku se zájezdem publikovat. Je to win-win. Fotografové z celého světa si vydělají, fotobanka zprostředkuje prodej fotek a cestovní kancelář má skvělé fotografie.

Propojte se se skupinou Fotobanky a Fotobankéři na Facebooku

Kolik si můžete vydělat?

To je závislé na tom, kolik fotografií máte a zda máte fotografie, po kterých je poptávka. Mezi nejpopulárnější kategorie fotografií patří fotografie lidí, životního stylu, jídla a cestování. Prostě to, co denně vidíme všude na internetu. Za jednu prodanou fotografií Vám fotobanky dají od několika korun po několik stokorun. Je tedy jasné, že jich musíte prodat velké množství. A s tím souvisí i kvantum fotografií, které musíte do fotobank nahrát. Když nahrajete 100 fotografií, je šance velmi malá. Ano, vyděláte si něco málo, ale zřejmě to nebude na pravidelný měsíční příjem. Musíte nahrát tisíce fotografií. Je také nutno zmínit, že fotobank existuje celá řada, takže fotograf může nahrát stejné fotky na do více fotobank. Šance na prodej se tak zvyšuje.

Jaké jsou moje příjmy z fotobank

Já mám aktuálně ve fotobankách něco přes 1000 fotografií a vydělám si průměrně 800 Kč každý měsíc. Poslední tři měsíce se měsíční částka zvyšuje. S nahráváním jsem začal už někdy v roce 2012, ale po prvotních slabých výsledcích jsem brzy přestal. Pak jsem to znovu zkusil asi v roce 2015 a opět brzy přestal. Fotografie se během celé doby stále prodávaly a za celou dobu jsem prodal asi 1500 fotografií do celého světa. Nyní opět nahrávám každý týden a chci, aby mé portfolio činilo několik tisíc fotografií. Věřím, že pak budou příjmy daleko vyšší. Aktualizace: tento měsíc jsem prodal 3 fotografie s rozšířenou licenci pro tisk a vydělal přes 2000 Kč za 3 fotky.

Jak vybírat fotografie pro fotobanky

Aby si tedy fotograf vydělal příjemný měsíční příjem, je nutno nahrávat často a všechno, co stojí za to. Mnohdy jsem si říkal, že “ta” fotografie se neprodá a nakonec se prodala vícekrát než fotografie, o které jsem si myslel, že se bude prodávat pořád.

Nikdy totiž nevíte, co se bude prodávat a co ne.

Opět je tedy východiskem nahrávat velké množství, aby se zvýšila šance na prodej.

Které fotobanky prodávají nejvíce?

Z mé vlastní zkušenosti stojí za to nahrávat jen do několika fotobanek. Patří k nim:

Fotobanka Odkaz na registraci
Shutterstock https://submit.shutterstock.com/?ref=96887
Adobe Stock https://contributor.stock.adobe.com/cz/
Depositphotos http://depositphotos.com?ref=2335259
Dreamstime https://www.dreamstime.com/sellimages#res5923914
123rf https://www.123rf.com/contributor/
Bigstockphoto https://www.bigstockphoto.com/cs/sell-your-images.html

Jak se zaregistrovat a začít nahrávat?

Začít s prodejem fotografií není náročné. Stačí několik málo kroku:

  • Zaregistrovat jako Contributor
  • Schválení účtu (někdy je třeba projít testem a zaslat ukázkové fotografie na základě, kterých Vás fotobanka příjme)
  • Vyplnění daňových formulářů
  • Samotné nahrávání fotografií, kde je nutno ke každé fotografií napsat klíčové slova, nadpis a popisek

Usnadnění nahrávání

Letos na Bali jsem navštívil skvělou přednášku od fotografky, která se začala věnovat fotobankám asi před dvěma lety. Vytvořila portfolio a nyní si vydělává okolo 60 tisíc měsíčně. Věnuje se hlavně fotografiím lidí a životního stylu. Na své přednášce zmínila úžasný program StockSubmiter, který umožnuje nahrávat fotografie do více fotobank najednou. Taktéž umí na základě podobných fotografií vytvořit klíčová slova a usnadní Vám práci s touto nejobtížnější části při nahrávání fotek do fotobank. Pokud chcete nahrávat více než 33 fotografií měsíčně je program placený. Nicméně fotografka na přednášce uvedla, že i placená verze je pro ni nejlépe utracenými dolary pro dosažení úspěchu na fotobankách. Dá se to tedy brát jako investice. Program Vám ušetří spoustu času a musím říci, že kdyby nebylo tohoto programu, asi bych znovu nahrávat nezačal.

Příklady mých prodejů

Motivace na závěr. Za těch několik let, co prodávám ve fotobankách ať už aktivně, nebo pasivně, vás seznámím s fotografiemi, které se mi prodávali buď nejvíce, nebo které mi vydělali nejvíce peněz. Mnohdy byla fotografie dlouhou dobu zapadlá a prodala se jen jednou, ale za vyšší částku. Naopak mám v portfoliu i tzv. evergreeny, které se prodávají už několik let.

Pohádkový zimní les slovenských Malých karpat

Tato fotografie se prodala k dnešnímu dni 203x a vydělala mi celkově asi 74.5$. To znamená, že mi hravě zaplatila veškeré náklady na tento úžasný výlet, který jsem kdysi podnikl.

Fotografie části rezortu s pláži na ostrově Phu Quoc ve Vietnamu

Tuto fotografii jsem fotil letos na jaře ve Vietnamu. Do resortu jsme nemohli, ale vyfotil jsem alespoň tento hezký záběr. Tato fotografie se prodala zatím pouze 1x, ale za neuvěřitelných 58$.

Starobylé toskánské nádvoří

Další "evergreen", který jsem vyfotil jen tak náhodou při procházce městem v Toskánsku v Itálii. Prodala se již 77x a vydělala celkově 50$.

Na závěr

Jak vidíte, fotobanky mohou být zajímavým přivýdělkem, pokud rádi fotíte a dáte si práci s nahráváním fotografií do fotobank. Nezáleží zda jste amatér nebo pokročilý fotograf. Zkuste to a uvidíte. Třeba prodáte hned první týden fotografii za 50$ a budete si moci za to koupit letenku na vaší přístí cestu do exotiky.


Pokud byste měli dotazy, připomínky nebo nějakou Vaši zkušenost, napište mi ji prosím do komentáře dole. Pokud se Vám navíc článek líbil, tak ho prosím sdílejte na svém Facebooku. Tím vším mi pomůžete v motivaci psát další články z mých cest.

Článek byl publikován: 27. 08. 2018