Pianistou - moje cesta k mistrovství hry na klavír

Hra na klavír

Vítejte na této stránce, kde zaznamenávám průběh své hry na klavír. Očekávání jsou veliká. Chci být pianistou a do roku 2028 dokázat svoji vizi na svém vlastním koncertu, který se bude konat 1.12.2028. Událost je již na Facebooku a můžete jí sledovat. 

A protože nechci být pouze interpretem, ale i skladatelem, uslyšíte pravděpodobně na koncertě i mou vlastní hudbu, která ke mně přichází už od batolete, kdy jsem neustále hučel až to bylo pro ostatní k nevydržení.

Budu rád, když mě podpoříte a budete šířit tuto stránky mezi své blízké a známé. A to nejen kvůli mne, ale i kvůli vám všem. Chci totiž tímto životním projektem ukázat i to, že každý člověk může dokázat vlastně cokoliv. Chce to jen rozhodnutí a pak už tvrdě makat na sobě. Není to hned, nebude to hned, ale pokud nezasejete, rozhodně nic nesklidíte. Níže si můžete prohlédnout dosavadní historii mého hraní a jeho vývoje.

Honza a ten jeho klavír

Kdo ví jako dlouho před

Honza, můj dlouholetý kamarád a kolega v profesi. Ten, který tak krásně hraje na klavír. Sakra! Ten klavír je o tolik lepší než ta kytara, na kterou hraji od svých 11 let. Honza mě prostě inspiroval svým hraním dlouho předtím než se začal odehrávat tento příběh. A nebo to tak mělo vlastně být?

2016

První klávesy

22. listopad 2016

A dost! Slabý zvuk kytary mě natolik naštval, že jsem konečně objednal své první "levné" klávesy, které jsem připojil k počítači a začal se učit první věci z internetu.

Lidová konzervatoř - 1. pokus

Prosinec 2016

Přihlásil jsem se na lidovou konzervatoř, kde jsem dostal pana profesora, který byl strašně moc nervózní z toho, jak mám tuhé ruce a pořád mi říkal, jak to nepůjde. Výuka nebyla efektivní, do toho Vánoce, hodně práce v profesním životě až jsem ztratil chuť a s druhým pololetím jsem už nezačal.

2017

Etapa "Samouk"

Celý rok

A tak jsem si hrávál jen tak pro radost. Většinou jsem odkoukaval známé skladby z Youtube bez not. Docela mi pomohly i on-line kurzy https://hdpiano.com/. Z pohledu kvality techniky hraní jsem ale pořád nevěděl ani zdaleka, která bije. V tomto roce jsem zbytečně ztratil spoustu času.

2018

Pohovory s kamarádem v čajovně

Červen 2018

Po návratu z půlroční cesty v Asii jsem ve své oblíbené Čajovně na Rynku potkal Ondru, který hraje na piáno už pěknou řádku let a studuje jí aktuálně na konzervatoři. Docela mě pohovory s ním namotivovaly a poradil mi, že si mohu půjčit pianino za měsíční poplatek v Českém hudebním fondu.

První pianino

Červenec 2018

A tak jsem jel vyřídit do fondu své první pianino. Pamatují si dodnes, jak jsem byl šokován při výběru. Pianino znělo úplně jinak než moje levné klávesy. Nebyl jsem schopen nic zahrát. Zvuk byl otřesný a já pochopil, že levné klávesy jsou opravdu špatnou volbou, pokud chcete umět opravdu hrát.

Lidová konzervatoř - "Finální" pokus

Srpen 2018

Pianinio bylo, ale nebyl učitel. Úplnou náhodou jsem brouzdal internetem a na jednom portálu jsem objevil soukromé nabídky učitelů klavíru. Nejvíce mě zaujala nabídka Ludmily Benešové a já jí napsal. Ta mi brzy volala, pozorně zjišťovala, co jsem zač. Nakonec jsem zjistil, že učí na Lidové konzervatoři a tak jsem se nechal přemluvit, že to tam zkusím s ní podruhé. První hodiny jsme měli už během prázdnin a musím říct, že mi Ludmila velmi sedla a považuji jí za vynikající učitelku klavíru.

Klavírní škola pro začátečníky

Září-Říjen 2018

No a začalo se systematický cvičením z modré knihy, kterou zná každý český klavírista. Cvičení mi rozpohybovali prsty, šokovali mysl a dokázali mé hemisféry naučit, jak dělat více věcí najednou.

Já toho Bacha moc nemusím

Listopadu 2018

V listopadu jsem dostal na hodině první opravdovou skladbu! Bach z Knížky skladeb pro Annu Magdalenu Bachovou - Menuet in G Major, BWV Anh. 116. Bojoval jsem ale naučil jsem se to během 14 dní. Resp. naučil tak, že jsem to neomaleně vypálil plný radosti a energie na Ludmilu. Ta mi postupně ukazuje úplně nové chápání hudby. Ukazuje mi jak každý tón má svůj čas, jak je třeba prožít každý okamžik a jak je třeba mít všechny noty absolutně stejné.

2019

Bach mě oslovil

Listopad-Leden 2019

Cvičím další dvě skaldby od Bacha a začínám tak nějak milovat tu jeho logiku a matematiku. Je to něco, co je tak zřejmé a zároveň člověk vůbec nevím, jak tu hudbu vlastně udělal. Snažím se uvollňovat prsty a zažívám první okamžiky úplného uvolnění.


Pokud byste měli dotazy, připomínky nebo nějakou Vaši zkušenost, napište mi ji prosím do komentáře dole. Pokud se Vám navíc článek líbil, tak ho prosím sdílejte na svém Facebooku. Tím vším mi pomůžete v motivaci psát další články z mých cest.

Článek byl publikován: 20. 02. 2019