Moje zkušenosti s cestovním pojištěním
Cestovní pojištění zná asi každý cestovatel. Při cestě na dovolenou si většina z nás na rychlo zřizuje pojištění přes internet a mnohdy si ani neprojde smluvní podmínky. V tomto článku se dozvíte na co si dávám u cestovních pojištění pozor a co se nám tehdy stalo na ostrově Bali v Indonésii.
Odcizené notebooky v hodnotě 110 tis
Večer, kdy jsme dorazili s krásného ranního výšlapu na sopku Mount Agung, patří k těm nejsilnějším vzpomínkám z ostrova Bali. Po celém dni jsem utahaný přistál na letišti v pokoji krásné vily, kde jsme měli pronajaté pokoje na měsíc přes známost. Koukal jsem, co se nového událo na internetu ze svého mobilu. V tom začal bouchat na dveře Honza. Měl pokoj na stejném patře a celý roztřesen se mě ptal, zda mám svůj MacBook. Okamžitě jsem otevřel šuplík nočního stolku, kde jsem měl nějaké peníze a svůj počítač. Respektive otevřel jsem šuplík, kde jsem tyto předměty ještě před výletem měl. Okradli nás!
Policie a “detektivové”
Co teď? Okamžitě jsme přiběhli za dalšími členy vily a ptali se, zda se jím taky něco neztratilo. Měli štěstí. Okamžitě jsem vytočil číslo pojištovny přes Skype a zavolal na asistenční službu. Tam jsem případ nahlásil a bylo mi řečeno, že budu potřebovat pro vyplacení pojistného plnění policejní protokol. Naštěstí jsme měli po ruce Davidovou přítelkyni, Indonésanku, která byla ve vile, tak jsme ji požádali, zda by s námi nezajela na policii a pomohla nám vykomunikovat s policisty, co se stalo. Jeli jsme tam, policie nás po krátkém výslechu poslala domu a za nedlouho přijeli “detektivové” do vily vše zkontrolovat. Nakonec nám řekli, že bez důkazu v podobě videozáznamu nám protokol nevydaji. Měli jsme ale štěstí. Vila měla několik kamer a vše bylo natočeno. Jenže jak to dostat z kamery na policii. Ani technik nám nebyl schopen přetáhnout záznamy na flashku nebo CD a tak jsem záznam natočil přímo na telefon.
Videozáznam a protokol
Ráno jsme zašli opět na policii, ukázali záznam a pan policajt se na to ani nepodíval. Na záznamu bylo krásně vidět, jak se neznámý pachatel vkradl do vily, když tam zrovna nikdo nebyl. Vypáčil dveře obou pokojů a sbalil notebooky do černé tašky. Nešlo mu ale přes helmu vidět do tváře. Policajt nás usadil k počítači, kde byl formulář a nechal nás vyplnit celý protokol. Pak to vytiskl a bylo.
A co nám pojišťovna dala?
Po asi měsíčním řízení škodné události jsem dostal od pojišťovny nějakých 18 tis za svůj MacBook. Za to Honza těžce prodělal. Měl nový Macbook Pro s téměř nejlepší výbavou. Z původní ceny okolo 70 tisíc dostal od pojišťovny jenom zlomek původní ceny. Pojišťovna měla totiž limit na elektroniku a to pouhých 20 tisíc za kus.
Bacha na pojištění elektroniky
Dívejte se na jednotlivé limity pojistného plnění. Obzvláště pokud nosíte na cestách drahou elektroniku jako je notebook, zrcadlovka, dron a drahé telefony. Taky se dívejte, zda je limit na jednu věc, nebo vše dohromady. Nezapomeňte si zjistit jaká je spoluúčast.
Moje tipy při výběru pojištění
Musím pořádně zaklepat na masivní dřevěný stůl, ale na cestách jsem zatím neměl žádný zdravotní problém, který bych musel řešit s pojišťovnou. Vím, ale že existuje několik důležitých pravidel:
- Dívejte se, zda a jakou má pojišťovna krytou délku hospitalizace - některé pojišťovny mají totiž tuto dobu krátkou nebo žádnou a snaží se Vás, co nejdříve dostat zpět do Česka, kde je péče levnější.
- Raději více, než méně - všechny limity doporučuji vzít raději vyšší, nikdy nevíte, co se Vám stane a bylo by nepříjemné platit něco ze svého.
- Pokud budete dělat rizikové aktivity jako je potápění, šnorchlování, surfování, trekování, nezapomeňte si ověřit, zda to ve Vašem cestovním pojištění je nebo je třeba tyto aktivity připojistit.
- Pokud jedete na delší dobu, podívejte se, kolik měsíců v kuse můžete v cizině pobývat bez návratu do Česka. Můžete volit i celoroční pojištění, pokud bude pro Vás výhodné. Fajn srovnání s většinou pojišťoven jsem našel třeba na ChytryHonza.cz
- Taky mějte rezervu na svých platebních kartách, protože se Vám může stát, že budete muset léčebné výlohy platit první ze svého a krytí Vám dá pojišťovna až za několik měsíců
Kde vybírám já?
Záleží samozřejmě kam jedu, na jak dlouho a jak je daná oblast riziková. Pokud pojedu na týden na Kanárské ostrovy, asi budu volit jiné pojištění než při dvouměsíční cestě do Tanzanie.
Nicméně mám zde několik tipů u koho jsem byl pojištěný:
- AXA - krátkodobé i celoroční pojištění
https://www.axa-assistance.cz/cestovni-pojisteni/ - Generali - krátkodobé i dlouhodobé pojištění
https://www.generali.cz/pojisteni/cestovni-pojisteni/online-sjednani? - TrueTraveler - dražší, ale velmi dobré pojištění, krytí posílají většinou velmi rychle a limity jsou předimenzované
https://www.truetraveller.com - Srovnání celoročních cestovních pojištění
Odhlášení z české pojištovny pro freelancery
Pokud jedete na dlouhodobou cestu delší než půl roku, máte možnost se odhlásit z české pojišťovny a nemusíte po tuto dobu platit zálohy na zdravotní pojištění. To se týká hlavně těch, co podnikají a platí si zálohy sami. Musíte si ale po celou dobu zajistit komerční cestovní pojištění a toto doložit po návratu do česka, kdy se musíte opět k českému zdravotnímu pojištění přihlásit. Musíte mít pokrytou opravdu celou dobu. V případě, že Vám bude chybět jediný den, tak budete muset doplatit pojištění za daný měsíc, jako byste byli v česku. Taky musíte počítat s tím, že Vás pojišťovna odhlásit od všech lékařů a musíte se k nim opět po návratu přihlásit.
Další zkušenosti lidí
Na Facebooku jsem se zeptal lidi, jaké mají zkušenosti:
- V Thajsku pri presune z Koh Samui na Krabi nam prehrabali v autobuse backpacky a stratili mi pritom kratase, samozrejme nic cenne mi odtial nezmizlo, lebo som mal vsetko v daypacku - to som nehlasil
- frajerka straila penazenku, ale vela v nej nemala - nehlasili sme
- Po navrate domov po polroku v JV Azii som mal zapraseny senzor na zrkadlovke, tak som si to dal doma vycistit a niektore objektivy som si dal nakalibrovat - poistovna v pohode preplatila
- Thajsko - Ko Tao - Nehoda 2 motorek/ne mojí vinou/ - protijedoucí cca 12 letý thajec, škoda 20000 thb zaplacena na policii - neměl jsem na výběr - ty jsi turista a TY TO zaplatíš, po příjezdu zpět hlášeno, nic neproplaceno - v pojištění výjimka motorová vozidla - nevěděl jsem má chyba, jen jsem na místě snažil jednat rozumně a přivézt si na to papír, to že mě hned po nehodě místní zatáhli do chýše a začali halekat,chtěli mě snad vykuchat,policie mě chtěla na 48 zadržet to jsem jim ani neřekl, naštěstí se nikomu nic nestalo. Buďte opatrní co si tady uzavíráte za pojištění a co kde budete dělat
- No tak to já bych mohl (respektive moje žena) vyprávět o zkušenostech s Českou pojišťovnou ... Pojistíš se na deset mega, poranil si při lyžování koleno a pojišťovna Tě rychle "uklidí ze zahraničí domů", aby za Tebe nemusela platit 100 euro za plánovanou kontrolu po dvou dnech od ošetření ... Transport musel stát asi 20 tisíc ... Už nikdy Česká pojišťovna !!!
- Zlomila jsem si kotník v Baru, pojištěná u Generali. Vše zajistili, včetně cesty dmů a taky hned zaplatili. Pouze tam chtěli vše zaplatit na místě, na kartičku nereagovali. Jen rentgen stál 50 Euro!
A jaké zkušenosti máte vy?
Pokud byste měli dotazy, připomínky nebo nějakou Vaši zkušenost, napište mi ji prosím do komentáře dole. Pokud se Vám navíc článek líbil, tak ho prosím sdílejte na svém Facebooku. Tím vším mi pomůžete v motivaci psát další články z mých cest.
Článek byl publikován: 26. 11. 2018