Jak se soustředit na práci při cestování

Na volné noze

Sbalit notebook a odletět na druhou stranu světa. Cestovat, objevovat a během toho v klidu pracovat on-line. Pokud člověk navíc dosáhne pozitivního cashflow (tj. že denně vydělá více než utratí), tak se může zdát, že je to opravdu pohádka a ideální styl života. Jenže ono to tak jednoduché samozřejmě není. Je několik problémů, které je nezbytné vyřešit, než můžete v klidu pracovat a vydělávat po internetu. 

Digitální nomád


Faktory ovlivňující schopnost se soustředit

Za tu dobu, co cestuji a pracuji on-line, jsem zjistil, že existuje několik důležitých faktorů, které práci na dálku velmi ovlivňují. Jedná se především o tyto faktory:

  1. frekvence změny místa
  2. délka časových úseků při práci
  3. jídlo a pití
  4. ergonomie pracovního prostředí
  5. lidé, kteří jsou s Vámi na cestách
  6. psychické rozpoložení.

V článku postupně rozeberu, proč a jak tyto faktury ovlivňují práci na cestách.

Digitální nomád


Frekvence změny místa

Toto je snad nejdůležitější faktor, který ovlivňuje všechny další oblasti. S tím souvisí totiž počáteční hektické přizpůsobování na dané místo. Přijedete na ostrov, kde jste nikdy nebyli a musíte zjistit, kde je kvalitní ubytování, kde je dobré jídlo, kde je dobrá židle atd.

Během svého cestování jsem si vyzkoušel cestovat několika způsoby:

  1. měsíc na jednom místě
  2. dva týdny na jednom místě
  3. týden nebo méně než týden na jednom místě.
Za sebe mohu říci, že čím delší zdržení na jedné lokalitě, tím lépe pro efektivitu Vaší práce on-line. Měsíc je ideální, protože během prvního týdne se zhruba seznámíte s místem a začnete už trochu pracovat. Teprve od druhého týdne se dostanete k návyku a najdete si stereotyp, který je velmi důležitý pro kvalitní výsledky. Aneb každodenní kousek práce vytvoří jeden velký kus práce za měsíc. Což souvisí samozřejmě s Vaším výdělkem.

Dva týdny se taky dá, ale sotva, co se s místem seznámíte a zvyknete si na své pracovní prostředí, lokalitu opouštíte a začínáte úplně odznova.

Poslední možnost, kdy měníte lokalitu jednou za týden nebo ještě méně, úplně zavrhuji. Samozřejmě záleží na Vaší energii a na tom jaká je Vaše úroveň motivace, vůle a disciplíny, ale věřte mi, že v tomto případě moc neuděláte.

Cestování a práce


Délka časových úseků na práci

Zde platí jednoduché pravidlo, čím delší úsek práce, tím lépe. Většina lidi, kteří pracují on-line vykonává práci, která není jednoduchá. Musí u ní přemýšlet a soustředit se. Když začínám programovat, tak mi trvá minimálně prvních 20 minut samotné pracovní nastartování. Během této doby se začínám hlouběji soustředit, zvykám si na pracovní místo, vyhledávám hudbu, která mi pomáhá v soustředění a taky zajišťuji základní potřeby, jako je čaj nebo káva. Po této době se dostávám do tzv. flow, což je stav vysokého soustředění. Celým vědomím jsem pohlcen v práci a jedině tak mohu vykonávat ty nejlepší výsledky. Jakékoliv vyrušení okolím toto soustředění narušuje a je pak riziko chybovosti a nekvalitních výsledků.

Pracujte vždy celý den

Sám za sebe preferují pracovat vždy jeden celý den a to ve dvou pracovních úsecích po 4 hodinách. Pokud jsem po prvních 4 hodinách “hotový” z důvodu náročného úkolu, dávám si pauzu a navštívím třeba pláž nebo nějaký blízký chrám. To mi velmi pomůže vyčistit myšlenky, abych mohl znovu v práci pokračovat po výletu. V případě, že mám ale dostatek energie a zvládnu více, zajdu si pouze na oběd a v práci pokračuji ihned po obědě.

Práce s cestováním se dá tedy kombinovat například takto:

  1. Celodenní práce
  2. Celodenní výlet
  3. Celodenní práce
  4. Půldenní práce
  5. Půldenní výlet
  6. Celodenní práce
  7. Celodenní práce
  8. Celodenní výlet
  9. Celodenní výlet

Zážitky a plánování výletů

Pozor na přehlcení zážitky. To má totiž velký vliv na výkonnost Vaší práce. Pokud jste byli například na nádherné túře na balijské sopce a Vaše mysl je plná dojmů, tak to může mít dopad na soustředění. Další problém je, že pokud plánujete dvoudenní výlet, tak si opět soustředění kazíte přemýšlením o nadchazejícím výletě.

Užitečný Parkinsonův zákon

Na cestách funguje úžasně tzv. Parkinsonův zákon. Ten s nadsázkou říká, že pokud se těšíte na nějaký výlet, tak uděláte práci rychleji, protože chcete dříve skončit. Aneb práce stojí tolik času, kolik na ní času máte. Pokud máte na daný blok práce 4 hodiny, uděláte to za 3,5 hodiny. Pokud máte na stejnou práci týden, uděláte to za týden a možná i za dva. Já preferuji rychlost a efektivitu. Proto mi tento zákon na cestách pomáhá. Pozor opět ale na chybovost.

Když se “třepete” při práci a chcete už konečně na skútr projet nádherné hory v severním Vietnamu, tak můžete udělat při práci plno chyb.

Digitální nomádi


Jídlo a pití

Řešit během cestování jídlo a pití opravdu nesnáším. Řešit jídlo a pití ve dnech, kdy chci opravdu hodně pracovat, nesnáším ještě více. Tady záleží velmi na zázemí. Je zde opět několik případů:

  1. vaše ubytování má vlastní restauraci
  2. za jídlem musíte dojít pěšky do 200 m vzdálené restaurace
  3. za jídlem musíte dojíždět do 5 km vzdálené restaurace
  4. pracujete v co-workingu, kde máte jídlo kdykoliv k dispozici.

Čím dál více preferuji první variantu, kdy má ubytování svou vlastní restauraci a ve dnech, kdy chcete hodně pracovat, Vám jídlo udělají přímo pod nos. To platí i pro snídani. Doma v Česku jsem zvyklý ráno nejíst a snídani spojuji s obědem. To se mi ale na cestách moc neosvědčilo, protože potřebuji daleko větší dávku psychické stability, která souvisí samozřejmě i s pocitem hladu.

Varianty, kdy musíte za jídlem dojíždět, nemám rád. Musíte totiž velmi dobře organizovat čas a i ta “blbá” hodinka na obědě Vám rozhodí vybudované soustředění. Taky nesnáším ty dny, kdy mám v plánu celý den pracovat. Ráno tedy pracuji první úsek, následně si zajdu na pozdní oběd, po obědě přijdu zpět unavený a nemám už vůbec chuť dál pracovat.

Nakonec tedy východisko: myslete na to, že potřebujete jídlo blízko a že proces krmení musí proběhnout rychle a beze zbytečných průtahů. Pokud tedy chcete něco na cestách udělat...

Ergonomie pracovní prostředí

Pracovní prostředí, kde budete vykonávat Vaší profesionální práci, je taktéž velmi důležité. Dobrá ergonomie místa musí splňovat následující body:

  1. sezení bez bolestí zad
  2. velký stůl, kde si opřete obě ruce
  3. příjemné a hezké prostředí
  4. nerušené pracovní podmínky
  5. časová doba dosažitelnosti pracovního místa.

Potřebuji tedy, aby se mi sedělo dobře bez bolesti zad po pár minutách. Aby mi připadalo místo hezké a cítil jsem se v něm příjemně. Aby mne neustále něco nerozptylovalo. Aby bylo pracovní místo blízko ubytování - nejlépe přímo v něm. Všechny tyto faktory ovlivňují startování práce a průběh soustředěné práce.

Co-working

Do jisté míry řeší všechny problémy ergonomie tzv. co-workingy. Co-working je taková “geekovská” sdílená kancelář, kde se schází lidé z celého světa a pracují zde. Většina výše zmíněných faktorů je zde splněná. Nevýhodou je ale cena. Za to, že zde můžete sedět a pracovat zaplatíte klidně pár stovek denně. Musíte si tedy sami spočítat, zda se na Vás efektivita projeví natolik, že si toto můžete dovolit.

Ubytování s restauraci

Při cestách se mi osvědčilo ubytování s restauraci, kde si předem podle fotek na internetu ověřím, že mají dostatečně velké stoly v prostorách restaurace. Tak jsem například úplně bezproblémově pracoval v kambodžském hotelu na střeše s restauraci a bazénem nebo v krásném hotelu mezi horami v oblasti Ninh Binh ve Vietnamu.

Digitální nomádství


Lidé, kteří jsou s Vámi na cestách

Toto je velmi vážný faktor, který ovlivňuje soustředění a celkově práci na cestách. Pokud cestujete sami, můžete toto zřejmě přeskočit. Pokud ale berete s sebou kamaráda, partnera nebo celou partu, mohou nastat velké problémy. Pokud to jsou navíc lidé, kteří práci on-line neznají a jsou s Vámi jenom na dovolené, tak si zaděláváte na pořádný průser. Takoví lidé totiž nepochopí Vaší situaci tak dobře a ve většině případu budete omezovat Vy je, nebo oni Vás. Zde je jednoduché pravidlo: cestujte s lidmi, kteří jsou na tom podobně a cestujte s lidmi, které dobře znáte a oni znají Vás.


Psychické rozpoložení

Nakonec dáme vše dohromady, protože to vše, co jsme si řekli ovlivňuje Vaši práci na cestách. Bude Vám úplně k ničemu krásný hotel se skvělým stolem, když budete mít hlad. Bude Vám úplně k ničemu jakýkoliv plán, když budete měnit lokalitu příliš často. Pokud budete s lidmi, co vzdáleně nepracují, bude Vám líto, když pojedou na výšlap bez Vás. Jakákoliv soustředěnost půjde stranou, když Vás budou neustále bolet záda, protože máte špatný stůl nebo židli.

Věřím, že po přečtení tohoto článku neuděláte chyby, které Vás budou stát hromadu negativní energie a taky peněz. Pokud totiž budete odvádět špatné výsledky při práci na cestách, budete vydělávat méně a tím pádem budete na výletech neustále přemýšlet o tom, že nestíháte a že není Vaše situace úplně ideální.


Pokud byste měli dotazy, připomínky nebo nějakou Vaši zkušenost, napište mi ji prosím do komentáře dole. Pokud se Vám navíc článek líbil, tak ho prosím sdílejte na svém Facebooku. Tím vším mi pomůžete v motivaci psát další články z mých cest.

Článek byl publikován: 13. 03. 2018