8. týden v Asii: Koh Lanta, Thajsko

Cestovatelský seriál

Jak už jsem zmínil v minulém díle seriálu ”Půl roku v Asii”, tak jsem se rozhodl hned první týden po novém roce strávit v co-workingu Kohub, který se nachází na ostrově Koh Lanta. Co-working je vlastně místo, kde se setkávají a pracují digitální nomádi z celého světa. Pořádají se tu společné snídaně, obědy, přestávky na kávu nebo večerní hry. Obsluha Vám tu dokonce zajistí jídlo, donesou Vám ho až k počítači a Vy během práce nemusíte nikam odcházet. Tedy, pokud zrovna nemusíte na záchod, který nelze ani za boha spláchnout. Členství v Kohubu na týden stojí v přepočtu 1400 Kč. A jak takový můj pracovní den v Kohubu vypadal?

Můj pracovní den na Koh Lantě

  • Ráno jsem vstával kolem osmé hodiny. Většinou jsem si večer, den předem, koupil v 7eleven svačinu v podobě croissantů se šunkou a sýrem a k tomu zelený čaj v petce. Sbalil jsem notebook, jídlo a pití, nabíjecí kabely a frčel na skútru do Kohubu.
  • Sotva, co jsem dorazil do Kohubu a vybalil věci začal jsem se svou soustředěnou “hlubokou prací”.
  • Při práci poslouchám téměř neustále hudbu na Spotify. Když potřebuji pracovat opravdu efektivně a rychle, poslouchám hudbu z kategorie Focus (soustředění).
  • Když se daří, tak se po pár minutách dostanu doflow”, což je stav, kdy jste opravdu “zažraní” do práce a nic kolem Vás nezajímá. Tedy pokud Vás nepřijde pozdravit “bitcoinový” Rus, který rozjíždí speciální program na odhady při obchodování s bitcoinem, nebo milá Češka Jana, která dělá vzdáleně marketing pro své vlastní klienty.
  • Těsně před druhou hodinou sním croissanty.
  • Dále pokračují v dalším úseku práce až do oběda. Mimochodem ranní práce v Asii je fakt super, protože Vás nikdo neruší. Myslím tím samozřejmě klienty z Česka, kteří nevolají, nepíšou, neodpovídají a Vy tedy s klidem vše vyřídíte a než odpoví, Vy už jste z práce pryč, většinou někde na pláži nebo v džungli.
  • Oběd, a nejen ten v Kohubu, probíhá dost moderně. Na recepci Kohubu si dobijete peníze a ty se Vám ihned načtou do Vašeho profilu na členské webové stránce. Kdykoliv máte chuť na Coca Colu, kafe, jídlo nebo třeba dezert, objednáte si to přes členskou stránku a do pár minut někdo přijde a donese Vám Vaší objednávku. Mít tuto službu je fakt k nezaplacení, obzvlášť, když jste placení od hodiny, kdy každé rozptýlení nebo odchod od práce Vás stojí opravdové peníze.
  • Po obědě jsem pokračoval v třetím úseku práce, který končil kolem 15.-16. hodiny.
  • Po práci mne čekalo s Michalem fitko, pláž, prozkoumání jeskyně Tiger Cave a samozřejmě jídlo nebo masáže

Digitální nomád

Ano, Kohub není nejlevnější, ale mohu říct, že se mi týden v Kohubu vyplatil. Vydělal jsem soustředěnou prací nějaké peníze, které použiji na další část cesty. Nebýt Vánoc a Silvestra, neváhám s členstvím na měsíc. Jediné, co mi na Kohubu fakt vadilo, bylo, že po přestěhování na jiné místo, není Kohub ještě moc dokončen. Špatně splachuje záchod a výhled do zahrady není příliš pěkný. To by ještě tak nevadilo, ale zdá se mi, že ani židle nemají moc kvalitní a po pár hodinách člověka mohou bolet záda, krk, nebo ruce. Zde najdete krátké video z Kohubu.

Češi v Thajsku

Konečně se nám naskytl ideální termín na výlet “3 ostrovy”, který pořádal Max z české potápěčské základny. S Maxem jsem se před dvěma lety potápěl. Nyní Max pořádá pro Čechy nejen potápění, ale i výlety na ostrovy a šnorchlování. Tyto výlety je možno najít na facebook skupině Čechoslováci na Koh Lantě. Napsal jsem Janě, zda se nepřidá a ta souhlasila. Přidal se k ní ještě další Čech z Kohubu, Michal, mladý podnikatel z Prahy. Výlet nás vyšel na asi 800 Kč/osobu a obsahoval všechno od odvozu z hotelu, lodě, poplatků národním parkům a oběd nebo svačinu. Na loď se nás nalodilo asi 15 a jelo se. Bylo to opravdu komické. Patnáct Čechů z různých měst Česka, společně na lodi v Thajsku. To se Vám jen tak nestane. Tedy pokud na to nejste naladění. Asi jako já během celé naší cesty. Čechy potkáváme všude. V Koko Baru na Koh Samui, na plážích, na výletech, v Kohubu, prostě všude.

Češi na Koh Lantě

Loď si to namířila rovnou k ostrovu Koh Mook, kde se nachází Smaragdová jeskyně (Emerald cave). Jakmile jsme dorazili, všichni si nasadili záchranné vesty a plavalo se do jeskyně v jednom z útesu. V jeskyni byla tma, plavalo se asi dalších 10 minut a všude nad námi byly krápníky. Voda byla v prosvítajících paprscích slunce opravdu smaragdová. Když jsme proplavali celou jeskyni dostali jsme se do laguny, která je obklopená ze všech stran vysokými skalami. Jste tak nějak uprostřed díry v ostrově. Vyfotili jsme si skupinovky a jeli na další místo.

Na dalším místě jsme šnorchlovali a já po předchozích zkušenostech se svým zadýchaním, neváhal a popadnul záchrannou vestu. Ono to není vůbec sranda. Max nám říkal, že mořská policie začala daleko více kontrolovat výletní lodi, zda mají všichni při šnorchlování vesty. Přibývá totiž případů, kdy turisti přecení své schopnosti a utopí se. Navíc má vesta velkou výhodu. Nemusíte šlapat vodu a jen tak ležíte na vodě a pozorujte krásné pestrobarevné rybky tam dole. Tentokrát jsem dokonce viděl na vlastní oči mořského hada korálovce, který se kousek ode mne nadechoval a pak se potopil hledat potravu mezi korály.

Koh Ngai

Po šnochlovačce jsme si to namířili na ostrov Koh Ngai, kde nás čekal typický thajský výletový oběd. Probíhá to tak, že kapitáni lodi donesou na pláž z lodi boxy s jídlem, pitím a nádobím. Každý si nabere a jí se přímo na pláži. Není to moc pohodlné, ale je to typické. Po obědě jsme si udělali spoustu provokativních fotek a dali si pivko v křištálové vodě na pláži. Video, které jsem nahrával z pláže můžete vidět zde.

“Je to libový”

Během výletu jsme pokecali všichni o tom, kdo jsme, co děláme a jak jsme se sem dostali. Byla spousta srandy. Opravdu jsme si padli do oka s Luckou a Dášou, Janou a Michalem, s kterými jsme ještě několikrát zašli na večeři, masáž nebo jen tak na pláž. Měl jsem pocit, že toto byli lidé, s kterými bychom mohli být dobří kamarádi, kdybychom měli o trochu více času. Nicméně na Michalovou pražskou frázi “To je libovýýýý” asi nezapomenu. Tato fráze určitě ovlivní můj slovník a možná jí občas vyměním za to svoje “To je drsnééé jak cyp”.

Relax Bay Koh Lanta

Další konec a začátek

Je to téměř měsíc, co jsme na Koh Lantě. Ráno se musíme bohužel sbalit a jít o kousek dál. Z Krabi poletíme do Bangkoku, kde snad odvolíme opravdu nového! prezidenta a pak si to namíříme rovnou do Kambodže a jejího tajemného antického města Angkor Wat.

Koh Lanta


Pokud byste měli dotazy, připomínky nebo nějakou Vaši zkušenost, napište mi ji prosím do komentáře dole. Pokud se Vám navíc článek líbil, tak ho prosím sdílejte na svém Facebooku. Tím vším mi pomůžete v motivaci psát další články z mých cest.

Článek byl publikován: 10. 01. 2018