6. týden v Asii: Koh Lanta, Thajsko

Cestovatelský seriál

Splnil se mi sen. Trávit Vánoce v exotickém Thajsku je opravdu zvláštní zážitek. Zvláštní je to o to více, že jsme zrovna poslední dny v roce na ostrově Koh Lanta. Koh Lanta, která je prostě úžasná. Je tu něco, co dělá atmosféru tak nějak mírumilovnou, přátelskou, pohodovou. Je tu jedna hlavní cesta „main road“ kolem celého ostrova, na stovku neodolatelných restaurací a všudypřítomné jednoduché chatky, ať už od místních nebo od luxusních resortů.

Prostě Koh Lanta

Pláže, které mají nejlepší západy slunce, co jsem kdy viděl. Takové západy neuvidíte ani na Bali, na Srí Lance, v Turecku, v Maroku a ani na Tenerife. To světlo při západech slunce mne ohromilo už před dvěma lety, kdy jsem byl na Koh Lantě poprvé. A je to zde téměř každý den. Shodli jsme se, že pláž Long Beach je jedna z nejlepších, co jsme zatím zažili. Je dlouhá několik kilometrů a i když tu je občas více lidí, člověk si nepřipadá jako v turistické destinaci. Spíše je to jako někde na vesnici, kde někteří hrají plážové hry, jiní jen tak relaxují nebo si čtou a další praktikují jógu nebo meditují. Pláž obklopená jednoduchými chatkami, bary a restauracemi, které nepůsobí tak násilně, jako někde v Chawengu na Koh Samui.

Vánoce na Koh Lantě

A jak jsme slavili Štedrý den na Koh Lantě? Nejprve bych začal tím, že ne všechny národnosti slaví Štědrý den 24. prosince, ale v drtivé většině až 25. prosince. My si 24. prosince dali barakudu na pláži, popili pár Changů a nějaké koktejly. Nebylo to nic speciálního. Ani jsme si nedávali dárky. Vnitřně jsme věděli, že dárkem je být zde.

25. prosince jsme se přidali na večeři, kterou pořádal Kohub. Sešlo se tam nakonec na 60 lidí. Večeře probíhala v otevřeném duchu a dříve nebo později se vytvořily hloučky různých skupinek lidí. Povídali jsme si s Angličany, Finy, Argentinci a dokonce i s Čechy, kteří zde vzdáleně pracují. Zúčastnili jsme se i nějakých her a kvízů. A jelikož měl každý donést dárek, tak jsme si nakonec předali i dárky. Byla to úžasná událost plná lidí ze všech koutů světa. Jsem velmi rád, že on-line práce může takto lidi spojovat a mohou tak vznikat tyto komunity profesionálů z celého světa. Kdo ví, jak bude vůbec vypadat budoucnost práce. Až budou fyzickou práci dělat roboti. Budeme trávit dny v kancelářích nebo budeme cestovat a pracovat on-line?

Lenost a NEpozitivní cash-flow

Předvánoční shon, Vánoce a svátky způsobily, že momentálně nemám pracovně tolik projektů jako dříve. Klienti jsou také lidé a tráví Vánoce a konec roku dovolenou. Tak nějak bych měl být rád, že nic nemusím, ale vzhledem k mému návyku pracovat v tempu, si to tak trochu vyčítám. Práce mi dokonce začíná chybět! Nejspíš to ale bude tím, že jsem vyjel ze svého pozitivního cash-flow, kdy denně vydělám více, než utratím. Nyní je to naopak a já už nyní vím, že se po Novém roce stanu členem Kohubu a budu super efektivně vydělávat. Mám v plánu dokončit všechny úkoly a projekty a začít vyjednávat nové zakázky, na kterých budu pracovat někde v Kambodži, kam se chystáme v půlce ledna.

Bankomat, co nefunguje

Také jsem zažil jeden z těch cestovních failů, který Vás nesmí rozhodit a musíte na něj být připravení. Prostě si chcete vybrat peníze z bankomatu. Vložíte kartu do bankomatu a potvrdíte, že chcete vybrat asi 10 tisíc. Následně vyjede karta, ale peníze nikde. Z účtu se Vám peníze odečtou. Vy pak voláte do české banky, která s tím ale nemůže nic dělat, protože to ještě skutečně zaúčtováno není. Následně jdete do thajské banky, ta Vám po složité komunikaci potvrdí, že to byla skutečně chyba bankomatu. Pošle Vám potvrzení na email. Vy email přepošlete své české bance a ta Vám napíše, že to nemůže přijmout, protože musíte zavolat na infolinku. Voláte znovu do české banky, reklamujete a konečně posíláte potvrzení o chybě z thajské banky české bance. Pak čekáte.

Fotoaparát, co nefunguje

Také jsem zažil jeden z dalších cestovních failů, který Vás nesmí rozhodit a musíte na něj být připravení. Prostě fotíte svou zbrusu novou zrcadlovkou Nikon D5600, která stála skoro 30 tisíc a máte ji teprve několik měsíců. Těšíte se, jak projedete půlku světa a nafotíte spoustu krásných snímků. Pak se ale jednoho krásného dne na skále v národním parku Mu Koh Lanta stane cosi, co Vás zajisté zaskočí. Fotoaparát přestane fungovat. Respektive se nejde dostat do menu, nejde si prohlížet nafocené fotky, nejde mazat špatné fotky a nejde spousta dalších funkcí. Fotit naštěstí lze, ale nevidíte prostě výsledek hned. Docela dost blbé, když jste zvyklí u všech fotek kontrolovat, zda mají perfektní kompozici a expozici. No což. Tak se musíte naučit fotit na první dobrou a celou expozici – rozumějte čas, citlivost a clonu – promýšlet předem. Pak se jen těšíte, co z toho vyleze doma po nahrání fotek do počítače. Následně si říkáte: „Je to náhoda, nebo to zase někdo vtipný na Vás přichystal?“


Pokud byste měli dotazy, připomínky nebo nějakou Vaši zkušenost, napište mi ji prosím do komentáře dole. Pokud se Vám navíc článek líbil, tak ho prosím sdílejte na svém Facebooku. Tím vším mi pomůžete v motivaci psát další články z mých cest.

Článek byl publikován: 27. 12. 2017