5 nejdůležitějších výhod na volné noze

Na volné noze

 

Jsem na volné noze třetím rokem a mohu říci, že se mi obrátil život vzhůru nohami. Změna zaměstnání za práci na volné noze bylo nejlepší rozhodnutí, co jsem mohl udělat. Přineslo mi spoustu výhod a pozitivních změn v mém životě. Samozřejmě se objevilo i spoustu věci, které jsem musel začít řešit sám, ale v tomto článku se zaměřím právě na výhody podnikání na volné noze.

Na volné noze

Dělám, co chci

Od té doby, co jsem na volné noze, nemusím poslouchat šéfa a nemusím se podřizovat jeho vůli. Dělám jen to, co chci. Vybírám si zakázky, které jsou pro mne zajímavé a za které dostanu solidně zaplaceno. Pokud se mi něco nelíbí, dříve nebo později s tím přestanu. Jsem zodpovědný jenom sám sobě. Samozřejmě je třeba myslet na reputaci, takže jsem většinou zakázky, kde to neklapalo, stejně dokončil. Tak či onak, všechny špatné zkušenosti na volné noze zúročují u dalších příležitostí. Prostě už lépe poznám, co dělat chci a co dělat nechci.

Dělám, co chci

Vstávám, kdy chci

Od té doby, co jsem na volné noze, se neprobouzím s tím hnusným pocitem, že musím zase do práce. Dokonce si už nenastavují budík. Prostě až se vzbudím, tak se vzbudím. Snažil jsem se dlouho vstávání ovládnout a vstávat dříve - nejlépe před 8:00, ale nešlo to. Jednou jsem dokonce zkoušel lidský budíček, kdy mne kamarádka Zuzka budila telefonátem každý den a popovídala si se mnou. Fungovalo to asi tři týdny a opravdu se to dokonce projevilo v mé efektivitě. Vydělal jsem skoro dvojnásob peněz. Nakonec jsem to vzdal a vstávám přirozeně mezi 9-11 hodinou bez žádného budíku.

Vstávám, kdy chci

Vydělávám, kolik chci

Od té doby, co jsem na volné noze, záleží jenom na mne, kolik si vydělám. Potřebují tento měsíc více peněz? Tak zaberu a odpracují více hodin, nebo vezmu více paralelních zakázek. Naopak, když jsem na cestách, jsem spíše v udržovacím režimu, kdy dělám jen tolik, kolik musím, tak abych dokázal cestování zaplatit a zároveň poplatil všechno, co každý měsíc musím.

Vydělám, kolik chci

Jsem tam, kde chci

Od té doby, co jsem na volné noze, jsem vždy tam, kde být chci. Chci být na narozkách kamaráda? Chci jít k lékaři? Chci zajít do servisu, do obchodu, na poštu? Chci na východ slunce do hor? Chci do Thajska, na kanárské ostrovy nebo do Afriky? Nebo chci na školení a vzdělávat se? Všechno toto už pro mne není žádný problém. Nemusím asi zmiňovat, že v zaměstnání, kdy jsem byl v práci od osmi do pěti, jsem takové možnosti rozhodně neměl.

Jsem tam, kde chci

Volno, kdy chci

Od té doby, co jsem na volné noze, mám volno, kdy ho mít chci. Sice se to moc nestává, protože jsem tak trochu workoholik, ale když jsem nemocný, nebo když chci prostě vypnout na pár dní, volno si jednoduše udělám a všechno domluvím tak, aby s tím klienti problém neměli.

Volno, kdy chci

Je toho určitě více, co zde napsat, ale toto je ve zkratce, asi to nejdůležitější, co mne potkalo od doby, co jsem na volné noze. A jak to máte vy? Můžete si toto dovolit vy? A co byste obětovali, kdybyste mohli také? Stačí se totiž opravdu jen snažit a věřit ve své vlastní schopnosti. Prostě takové to zdravé sebědomí, které obzvláště zrovna nám čechům opravdu chybí.


Pokud byste měli dotazy, připomínky nebo nějakou Vaši zkušenost, napište mi ji prosím do komentáře dole. Pokud se Vám navíc článek líbil, tak ho prosím sdílejte na svém Facebooku. Tím vším mi pomůžete v motivaci psát další články z mých cest.

Článek byl publikován: 04. 02. 2018