4. týden v Asii: Koh Samui a Koh Tao, Thajsko

Cestovatelský seriál

Bolí mě žaludek. Asi jsem snědl dnes něco, co mi nesedlo. Jsem najezený a přitom mám pocit hladu. Možná to souvisí s tím, že jsem zjistil, že mi narostl špek. Možná se smějete, ale já nikdy nemohl přibrat ani kilo, a abych při nabíracím tréninku v posilovně něco přibral, musel jsem sníst 2× více jídla než těžce pracující dělník. Časy se mění a mne začal doprovázet pocit tlačící pneumatiky kolem pasu, kdykoliv si sednu. Na Koh Lantě, kam přijedeme v pátek, vyhledáme okamžitě posilovnu a budeme tam pravidelně chodit. Thajské jídlo je evidentně lehce vstřebatelné, možná až moc. Jen mi nedochází, kde se bere ten tuk, který se mi ukládá. V rýži? V nudlích? V té trošce masa a brambor v massamanu, který jsem si tak moc oblíbil?

Všechno vidět, všechno vyfotit

Jsme čtvrtý týden na ostrově Koh Samui. Výlety po všech místech na ostrově nás už poměrně unavují, ale abych řekl pravdu, má to svůj důvod. Honím se zde za každou památkou a místem i kvůli průvodci – e-booku, který chci o ostrově Koh Samui napsat a vydat (e-book jsem nakonec opravdu udělal a najdete ho zde).

Kdyby tomu tak nebylo, asi bych se na plno míst vykašlal a spíše ležel na pláži. Holt, když člověk něco chce, měl by to dokončit. Snad to bude stát za to a vytvořím kvalitního průvodce ostrovem, kde bude vše důležité na jednom místě pro cestovatele, kteří ostrov plánují navštívit a chtějí ušetřit spoustu peněz.

Konečně azurové počasí

Od posledního týdne se výrazně zlepšilo počasí a je de facto každý den azuro. Azuro, které jsem si představoval od prvního dne a ne až poslední týden našeho pobytu na ostrově. Je zajímavé, že není zas až tak horko jako při mé návštěvě Thajska před dvěma lety. V noci na skútru je dokonce i trochu zima. Tehdy jsem přijel někdy v březnu a odjížděl na konci června a teploty byly určitě okolo 35 °C. Nyní v prosinci je to převážně pod 30 °C. Pro Evropana tedy ideální teplota.

Výlet za šnorchlováním na Ko Nang Yuan

Vyčkali jsme pár dní, než se moře uklidní a naplánovali si první komerční výlet na ostrov Ko Nang Yuan poblíž ostrova Koh Tao se šnorchlováním. Zašli jsme do jednoho z butiků cestovních agentur, které jsou zde na každém kroku a domluvili si celodenní výlet za asi 1 200 Kč na osobu. Ko Nang Yuan je velmi turistické místo a fotografie z tohoto místa vyskakují snad při každém zadání Thajska do vyhledávače. Nešlo mi ani tak o toto místo, jako o to si za krásného počasí v moři bez vln zašnorchlovat. Korály na ostrově Ko Nang Yuan byly samozřejmě převážně mrtvé, zničené a rozlámané. Co se dá taky čekat, když pošlou do vody ke korálům tisíce lidí denně. Byly tam ale alespoň krásná hejna pestrobarevných ryb a mořské blechy, které nás žahaly bez toho, aniž bychom je viděli. Těsně před odjezdem na ostrov Koh Tao, kde byl oběd, jsme sprintovali na vyhlídku na Ko Nang Yuan. Čas letěl jako voda a moc jsme si to tedy neužili. Člověk na těchto výletech musí všechno rychle, rychle, rychle. To je velký rozdíl oproti cestování na vlastní pěst, kdy si člověk vybere, co chce, na jak dlouho chce a užije si to daleko více. U soukromého výletu na tato místo by se to ale asi dost prodražilo. Po obědě, který byl zřejmě důvodem bolesti břicha, která ještě pořád stále trvá, jsme jeli šnorchlovat ještě na další dvě lokality. Z toho poslední byla nejlepší. Korály zde nebyly porušené a bylo zde mnoho druhů ryb.

No a tak tu žijeme. Zítra plánujeme zajít na premiéru Star Wars do kina v Chawengu, kde je velké nákupní středisko s kinem a v pátek odjíždíme na měsíční pobyt na ostrov Koh Lanta!


Pokud byste měli dotazy, připomínky nebo nějakou Vaši zkušenost, napište mi ji prosím do komentáře dole. Pokud se Vám navíc článek líbil, tak ho prosím sdílejte na svém Facebooku. Tím vším mi pomůžete v motivaci psát další články z mých cest.

Článek byl publikován: 13. 12. 2017