15 knih, které mi pomohly stát se freelancerem

Na volné noze

Jak se říká, žádný učený z nebe nespadl. Tak i mi v cestě k podnikání na volné noze pomohly významným způsobem knihy. Zdá se to neuvěřitelné, ale po přečtení pár knih, jsem začal přemýšlet o světě trochu jinak. To vedlo dále k rozvoji těchto myšlenek a nakonec k tomu, že jsem změnil svůj život. Stal jsem se nezávislým profesionálem na volné noze. Většina knih v tomto seznamu se týká podnikání, jsou pragmatické a praktické. Některé z nich jsou beletrii či romány, ale i tak Vás dokážou skrz svou metaforu dokonale motivovat.

Timothy Ferriss - Čtyřhodinový pracovní týden

#1: Čtyřhodinový pracovní týden (Timothy Ferriss)

Kniha, který je neuvěřitelně inspirativní. Kniha je perfektním zdrojem pro člověka, který nemá dostatek informaci o podnikání na internetu a o spojení práce a cestování. Nicméně i pro zkušeného podnikatele je to kniha, která vždy dokáže převrátit myšlení jiným směrem. V knize najdete mnoho tipů z různých oblastí života. Za mně je to jedna z předních knih, které mi změnili pohled na profesní i osobní život.

Chci tuto knihu

Bohatý táta, chudý táta

#2: Bohatý táta, chudý táta (Robert Kiyosaki)

Klasika, která je takovým úvodem do způsobu myšlení při podnikání. Kniha formou příběhu ukazuje na příkladech dvou otců rozdíly ve vnímání světa a dopady na jejich finanční situaci. Kniha je samozřejmě zdrojem velkého množství myšlenek užitečných nejen do začátku podnikání. Tuto knihu bych zařadil do povinné četby začínající freelancera.

Chci tuto knihu

Cashflow Kvadrant (Robert Kiyosaki)

#3: Cashflow Kvadrant (Robert Kiyosaki)

Další kniha od autora Bohatý táta, chudý táta. Tato kniha je úžasným pomocníkem, aby jste si ujasnili, zda chcete být zaměstnancem, člověkem na volné noze, podnikatelem se zaměstnanci nebo investorem. Na internetu se dá najít i česká namluvená audiokniha.

Chci tuto knihu

Startup za pakatel (Chris Guillebeau)

#4: Startup za pakatel (Chris Guillebeau)

Kniha se spoustou tipů jak rozjet vlastní podnikání. Kniha obsahuje snad stovku příkladů lidí, kteří začali z ničeho a vybudovali svoje vlastní podnikání. K této knize se rád vracím, protože mně vždycky něčím novým inspiruje.

Chci tuto knihu

Podnikatelský mýtus (Michael E. Gerber)

#5: Podnikatelský mýtus (Michael E. Gerber)

Velmi zajímavá kniha, která formou příběhu vysvětluje základní způsoby vnímání podnikání. Knihu jsem četl už někdy během zaměstnání a mohu Vám říct, že při čtení jsem si ihned uvědomoval chyby mého tehdejšího zaměstnavatele, dokázal jsem tak lépe pochopit myšlenky knihy a vykrystalizoval jsem si svoje vlastní názory.

Chci tuto knihu

Restart: Průvodce podnikatelským minimalismem (J. Fried, D. H. Hansson)

#6: Restart: Průvodce podnikatelským minimalismem (J. Fried, D. H. Hansson)

Kniha, která popisuje tak trochu jiný pohled na vedení podnikání. Bez staromódních korporátních metod s hromadou invencí a inspirace.

Chci tuto knihu

Práce na dálku (J. Fried, D. H. Hansson)

#7: Práce na dálku (J. Fried, D. H. Hansson)

Tato kniha je skvělým pomocníkem pro člověka, který by rád pracoval na dálku, ale neví přesně jak to udělat. V knize se např. dozvíte jak upevnit svou pozici ve firmě, jak se stát cenným a nenahraditelným zaměstnancem a jak následně vyjednávat s Vaším šéfem o tom, kdy můžete odjet na dva měsíce do Thajska.

Chci tuto knihu

Myšlením k bohatství (Napoleon Hill)

#8: Myšlením k bohatství (Napoleon Hill)

Knihy od Napoleona Hilla jsou něčím zvláštní, ale myšlenky těchto knih jsou bezesporu velmi užitečné. Z knihy Myšlením k bohatství mi v paměti utkvěl nejeden úryvek, který si vybavují pravidelně do dnes.

Chci tuto knihu

Nejbohatší muž v Babylóně (G. S. Clason)

#9: Nejbohatší muž v Babylóně (G. S. Clason)

Tato perfektní kniha formou nádherného příběhu vysvětluje základy finanční gramotnosti a konkrétně mi pomohla v tom, že jsem polopatě pochopil, jak to udělat, abych si konečně něco našetřil a nežil od výplaty k výplatě.

Chci tuto knihu

Konec prokrastinace (Petr Ludwig)

#10: Konec prokrastinace (Petr Ludwig)

Autora knihy jsem potkal na jedne z přednášek Barcampu v Brně. Velmi mne oslovil svým pohledem na životní čas a na to jak přemýšlet o životě. Jeho kniha Konec prokrastinace obsahuje ucelený návod jak přestat lenošit a opravdu něco udělat či změnit.

Chci tuto knihu

Jak získávat přátele a působit na lidi (Dale Carnegie)

#11: Jak získávat přátele a působit na lidi (Dale Carnegie)

Kniha, která se Vám bude hodit nejen k podnikání, ale taky v osobním životě. Autor vysvětluje, jak funguje přátelství, co lidi chtějí, co jim imponuje a jak to udělat, aby Vás měli lidé rádi. Autor vysvětluje vše na reálných příbězích významných osobností.

Chci tuto knihu

Alchymista (Paulo Coelho)

#12: Alchymista (Paulo Coelho)

Kniha, která je o pasáčkovi ovcí, který jde za svým snem. Tato kniha patřila k těm posledním, které mi dodali odvahu dát výpověď a mám ji opravdu moc rád.

Chci tuto knihu

Alchymista (Paulo Coelho)

#13: Nikdy nedělej kompromis (Chris Voss)

Kniha o tom jak v FBI vyjednávali v situacích, kdy šlo o životy lidí. Díky knize pochopíte, jak je důležité mít dostatek informací, než začnete o čemkoliv jednat. Toto bezesporu budete potřebovat v životě i v podnikání.

Chci tu knuhu
Na volné noze (Robert Vlach)

#14: Na volné noze (Robert Vlach)

Bible podnikání na volné noze. Vyšla teprve minulý rok a napsal jí Robert Vlach, který se mezi profesionály na volné noze pohybuje snad celý svůj profesní život. Po přečtení pár stránek jsem začal dělat změny ve svém podnikání. Autor v knize popisuje snad vše, s čím se v podnikání na volné noze setkáte. Knihu zařazují do povinné četby.

Chci tuto knihu

Skvělé služby (Hazdra Adam)

#15: Skvělé služby (Hazdra Adam)

Kniha, která popisuje co to je design služeb a jak k němu přistupovat. Tato kniha Vás provede postupem, jak vnímat Vaše podnikání očima zákazníků a jak můžete své služby vylepšit nebo zlepšit. Pro mne byla tato kniha skvělou inspirací a doporučují jí i dál.

Chci tuto knihu


Líbil se ti článek? Tak ho nasdílej prosím na tvůj facebook nebo mi aspoň nechej komentář. Tím mi pomůžeš v motivaci psát další články z mých cest.

Článek byl publikován: 11. 03. 2018
Nečekej a zkus si taky najít svou letenku!

Připravil jsem pro Vás na konci každého článku vyhledávač letenek od společnosti Pelikán, přes kterou jsem již několikrát akční letenky koupil a zažil tak skvělá dobrodružství.