7 věcí, co potřebuji na cestách jako digitální nomád

Na volné noze

V tomto článku Vám odkryji část sebe, resp. se s Vámi podělím s obsahem mého vybavení, bez kterého jako digitální nomád nemohu cestovat a bez kterého bych ani nevycestoval. Rozepíšu se proč jsem volil právě takové vybavení, jaké mají výhody i nevýhody a proč byste je měli mít i vy.

Vybavení pro digitálního námáda

#1 Notebook Apple MacBook Air

Asi si hned řeknete: “No jooo, Apple”, nebo “Fuuuj, Apple”, ale víte co? On ten malý 13palcový notebook je fakt na cesty nejlepší! Nikdy mě nezklamal, je lehký, tenký a přitom bytelný. Za velkou výhodu pokládám i operační systém MacOS, který je prostě skvělý a zamilujete si jej. Už nebudete chtít nikdy používat Windows s miliardou chyb, hlášek, samovolných aktualizací a dalších nesmyslů, které Vás na cestách budou jenom otravovat.

 

Ještě před rokem a půl jsem používal MacBook Pro, ale ten mi na Bali bohužel ukradli. Pokud Vás nelimituje rozpočet, určitě vemte MacBook Pro, který je výkonnější. Taky mohu obecně říci, že MacBooky Vám vydrží poměrně dlouho. Nejsou to výrobky na rok, ale klidně Vám vydrží i několik let každodenní práce. Já např. stejný notebook používám i doma připojený k velkému monitoru, klávesnici a reprosoustavě.

Apple Macbook Air

#2 Fotoaparát Nikon D5600

Ne každý je vášnivým fotografem jako já a ne každý potřebuje dokumentovat vše, co na cestách spatří. Někomu bude stačit kvalitní fotoaparát v mobilu. Kdo to myslí ale s focením vážně a nechce snímky plné šumu a neostrosti, bez zrcadlovky se prostě neobejde. Sám jsem na rok přestal fotit zrcadlovkou v domnění, že mi iPhone 6S Plus bude stačit, ale nakonec se ukázalo, že to nepůjde. Ty nehezké pixely a špatnou kresbu prostě ve výsledku poznáte a fotografie pořízené zrcadlovkou jsou o několik levelů výše.

 

U zrcadlovky se můžete navíc rozhodnout pro bezpočet různých výměnných objektivů. Já pro cesty volil ultrazoomový objektiv 18-140 mm VR, který je sice méně kvalitnější, ale o to více všestrašnější. Prostě nesnáším to tahání 2-4 objektivů a neustálou výměnu objektivů. Takhle mám rozsah zoomu, který mi pro drtivou většinu situaci na cestách postačuje.

Nikon D5600

#3 iPhone 8S Plus

Vzít si na cesty mobil je asi jasné. Já vozím na cesty dva mobily. Jeden kvalitní primární a jeden sekundární, který mám na českou simku. Primární mobil, který nosím neustále s sebou musí být opravdu kvalitní, protože na něm děláte nepřeberné množství operací. Od vyřizování emailů, komunikace s klienty a kamarády přes Skype, Hangout nebo Messenger až po rezervaci ubytování, GPS navigaci a taky nouzové fotografování nebo točení videí. Nouzové fotografování využijete, když nemáte u sebe zrcadlovku nebo když chcete udělat selfie nebo instastories.

 

iPhone 8S Plus je spolehlivý telefon, který má navíc neuvěřitelně kvalitní video ve 4K rozlišení. Velkou výhodou telefonů iPhone je taky operační systém iOS, který je stabilní, jednoduchý a krásný. U nejnovější verze iPhone je vždy o něco lepší výdrž baterie, což je taky na cesty docela důležitý faktor. Pokud Vás nelimituje budget, berte nejnovější, pokud máte hlouběji do kapsy, klidně vemte i nějakou starší verzi iPhone 5S, 6, 6S, nebo 7.

iPhone 8S Plus

#4 Marshall Monitor

Zmiňovat, že sluchátka na cesty jsou taky důležité asi nemusím. Poslouchat si krásnou hudbu přes aplikaci Spotify, kdekoliv v autobuse, v letadle nebo na pláži při čtení Vaší oblíbené elektronické knihy v aplikaci iBook je prostě základ. Pro digitálního nomáda jsou ale sluchátka důležitá i svou kvalitou zvuku a mikrofonu, když komunikuje s klienty na dálku přes Skype nebo jiný komunikační program.

 

Sluchátka Marshall patří mezi ty lepší na trhu. Mají skvělý mikrofon a ovládání přes jednoduchá tlačítka na přívodním drátu. Jediné, co mi osobně vadí, že při delším poslechu hudby bolí uši, ale asi mám velkou hlavu nebo blbě tvarované uši.

#5 Apple myš

Ano, zase ten můj “snobský Apple”, ale už jste viděli a používali lepší myš než myš od Apple? Od doby, co ji používám mě nebolí zápěstí a ani ruka. Jako byste používali prst na displeji dotykového mobilu. Nemusím se neustále rozčilovat s krátkým kabelem, protože je bezdrátová. Nabitá mi mnohdy vydrží i měsíc! Jinou myš bych už nikdy nechtěl. Doufám, že další verze budou ještě lepší.

 

#6 Externí disk ADATA HD710M HDD 2.5" 1 TB

Externích disků je na trhu nepřeberné množství, takže asi nebudu úplně propagovat zrovna ten, který vlastním já. Raději Vás seznámím s tím, jak jsem jej vybíral. Důležitá je velikost. Pokud děláte fotky zrcadlovkou, fotografie v RAWu zabírají docela dost místa. Takže jsem se neobešel s kapacitou alespoň 1 TB.

 

Pokud byste točili například videa z dronu nebo na digitální kameru, zřejmě budete potřebovat výrazně více prostoru. V takovém případě berte určitě více menších disků, abyste eliminovali případnou ztrátu dat. Když se vám zničí jeden disk, pravděpodobně dalši fungovat bude. Pokud je tedy všechny neutopíte najednou v moři. U svého disku oceňuji i bytelnost a ochranu před pády. Dobré je taky se dívat na rychlost otáček, kde platí, čím více, tím lépe. Nejlepší budou samozřejmě externí SSD disky - ty jsou ale drahé.

Digitální nomád, batoh

#7 Batoh Coleman Magi City 25 litru

Na závěr Vás musím seznámit s naprosto skvělým všestranným batohem, který vozím na cesty bezmála 3 roky. Měl jsem jej v marocké poušti, při první dvouměsíční cestě Thajskem, na Srí Lance, kde jsem v něm nosil dron a mám jej i na aktuální půlroční cestě v Asii. Velikostně se dá považovat za příruční zavazadlo a splňuje rozměry snad všech aerolinek. Vleze se mi do něj de facto vše. Tedy pokud nekoupím plno suvenýrů, které se mi do něj už bohužel nevlezou. Pokud jste ale skromní a nenakupujete rádi na cestách, bude Vám plně stačit po celou dobu cesty.

 

Nakonec bych Vás ubezpečil, že s sebou vozím samozřejmě i několik trenýrek, triček, plavky a další oblečení či drogerii, ale o tom se možná rozpovídám někdy příště. Taky mám už tipy, co vylepšit a co do batohu přibrat. Sledujte blog dál.


Pokud byste měli dotazy, připomínky nebo nějakou Vaši zkušenost, napište mi ji prosím do komentáře dole. Pokud se Vám navíc článek líbil, tak ho prosím sdílejte na svém Facebooku. Tím vším mi pomůžete v motivaci psát další články z mých cest.

Článek byl publikován: 22. 03. 2018