5 nejkrásnějších míst v indickém městě Váránasí

Cestovatelský průvodce

Hinduisté věří, že Indické město Váránasí založil samotný bůh Šiva. Město stojí na jednom z břehů řeky Gangy, která je podle hinduistické mytologie chotí boha Šivy. Řeka Ganga je velmi posvátná a sjíždí se tu Indové z celé země.

Při návštěvě tohoto města na Vás dýchne něco, co se těžko popisuje slovy. Chaos, barvy, chudoba, špína, ale i krása, hudba, víra a kultura dělá z tohoto místa něco, co těžko zažijete jinde na světě. Evropan se ve městě může cítit ze začátku zmateně. Jeho mozek je totiž přehlcený množstvím informací a vjemů z okolí. Pokud v tomto městě nebudete jenom několik dní, ale strávíte zde týden nebo více, dostanete se Vám tamější atmosféra opravdu pod kůži a budete na ní vzpomínat celý život. 

O městě bych mohl vyprávět hodiny, a proto se již brzy dočkáte krátkého dokumentárního filmu, který jsem ve Váránasí natočil. Nyní se ale pojďme podívat, na ty slíbená nejkrásnější místa.


#1 Dasaswamedh Ghát

Ghátu Dasaswamedh se dá považovat za centrum města Váránasí. Gháty jsou vlastně typické prostory se schody podél řeky Gangy a je jich vybudováno ve městě několik desítek. Některé jsou přizpůsobené pro nejrůznější ceremoniály, některé pro kremaci mrtvých, některé jsou využívány pro praní oblečení nebo pro obřady mnichů. U ghátu Dasaswamedh najdete několik chrámů, místa pro koupele a je zde loděnice, kde si můžete najmout výlet na loďce. Každý večer po západu slunce se zde pořádá hinduistický ceremoniál, u kterého musíte být.

Odkaz na Google mapy

Dasaswamedh ghát


#2 Manikarnika Ghát

Tato ghátu je pro změnu zaměřená na mrtvé a je zde centrální městské kremační zařízení. Indové z celé země zde odváží své nebožtíky, aby je omyly před spálením v řece Ganze. Věří totiž, že pokud toto udělají, jejich mrtví rodinní příslušníci se vymaní z koloběhu životů a smrtí a nebudou se dále reinkarnovat. Ghátu je v provozu 24 hodin a téměř vždy tu uvidíte hořet nějaké tělo zabalené do okrasných látek. Na někoho může mít atmosféra tohoto místa drtivé dopady. Ve Váránasí celkově vidíte neustále smrt a život vedle sebe. Je třeba si ale uvědomit, že Indové vnímají obřad kremace spíše jako oslavu než pohromu. S fotografováním místa buďte opatrní, naháněči se Vám budou snažit prodat fiktivní lístek s povolením i za několik tisíc rupií. Neplaťte nic, ale pozorujte rodinné příslušníky, zda jím to nevadí. Pokud to někomu bude vadit, buďte shovívaví a raději nefoťte.

Odkaz na Google mapy

Manikarnika Ghát


#3 Nepali Temple (Kathwala Temple)

Tento chrám je velmi nenápadný a mnohdy není ani na seznamech itinerářů. Já ho doporučuji navštívit z několik důvodů. Jak už napovídá název, je to typicky nepálský chrám, takže pokud jste ještě Nepál nenavštívili, můžete se zde seznámit s typickou architekturou těchto chrámů. Taktéž je zde nádherný výhled na řeku Gangu, a i když jsou prostory chrámu skromné, najdete tu nádherné fresky vytesané do dřeva. Chrám založil nepálský král v 19. století bohu Šivovi.

Odkaz na Google mapy

Nepali Temple


#4 Kashi Vishwanath Temple (Golden Temple)

Tento chrám se dá považovat za nejsvatější ve Váránasí a je opět zasvěcený bohu Šivovi. Při vstupu do chrámu potřebujete pas a vaše údaje jsou opsány do návštěvní knihy. Do chrámu se chodí bez bot, všude okolo je spousta policistů a vše je velmi hlídáno. Své věci, včetně mobilu a fotoaparátu musíte nechat odložené ve skříňce. Chrám je často přeplněný věřícími a můžete zde pozorovat zajímavé hinduistické zvyky.

Odkaz na Google mapy

Golden Temple


#5 Sárnáth

Velmi mystické místo, kde Buddha poprvé začal učit nauku moudrosti, kterou získal po svém osvícení. Místo je vzdálené asi 10 km od centra Váránasí a dostanete se zde například tuk tukem. Na místě se nachází stúpa a ruiny starých náboženských budov. V okolí najdete i další památky jako velkou bílou sochu Buddhy nebo starý posvátný strom. Sárnáth je ideálním místem, kde si můžete na lavičce odpočinou od chaotického ruchu města a zamyslet se nad svým životem.

Odkaz na Google mapy

Sarnath


Toto je velmi skromný výběr míst, které můžete ve městě Váránasí spatřit. Ve starých uličkách najdete stovky dalších malých chrámů a na prohlídku uliček doporučují vyčlenit dostatek času. Určitě si udělejte půldenní nebo celodenní procházku po celém pobřeží Gangy a při východu slunce si zaplaťte výlet lodí se zastávkou na protilehlém písečném břehu řeky (za loď neplaťte více jak 200 INR/hod).


Pokud byste měli dotazy, připomínky nebo nějakou Vaši zkušenost, napište mi ji prosím do komentáře dole. Pokud se Vám navíc článek líbil, tak ho prosím sdílejte na svém Facebooku. Tím vším mi pomůžete v motivaci psát další články z mých cest.

Článek byl publikován: 26. 04. 2019