Moje malá teorie odsuzování

Altruismus

Na svém blogu píšu o cestách, o životě na volné noze, o fotobankách, sem tam o hudbě, ale nikdy jsem ještě nenapsal o tom, jak vnímám vlastně svět a o čem jsem (ne)přesvědčený. Nikdy jsem nenapsal o tom, co může opravdu změnit každého z nás k lepšímu. Žijeme v době a ve společnosti, která je přeplněná protichůdnými názory. Myslíme si, pokřikujeme a máme všechny ty své názory kdo nebo co je dobré a kdo nebo co je špatné. 

Indie, Sadhu

I když jsi muslim, materialista, egoista, křesťan, běloch, černoch, youtuber, cikán, agnostik, asket, politik, kuřák nebo alkoholik, snažíš se přece podle svého svědomí nějak žít, přemýšlíš o své budoucnosti, děláš v životě chyby, mnohdy trpíš, ale miluješ své blízké a toužíš po štěstí a spokojenosti. Pokud to aspoň trochu jde, chceš se realizovat a mít radost z toho, co každý den děláš. Toto jsou společné rysy každé živé bytosti na světě. Nezáleží, ve které zemi jsi, které náboženství vyznáváš nebo jaké etnikum máš. Pokud si toto opravdu vnitřně uvědomíš, tak v každé situací uvidíš v druhém člověku vlastně něco, co je společné s tebou samým.

Život každého z nás je navíc propleten tolika složitými situacemi, že nelze nikdy soudit druhého na základě několika podnětů. Když už si dáme tu práci vůbec někoho soudit, proč nejdeme ještě dál a nesnažíme se pochopit celou situaci a motivaci druhého?
Prvoplánové odsuzování je jednoduché a zbabělé. Pokud nemáme sílu přemýšlet, nemáme sílu se zajímat, odsuzujme dal. Pokud ale chceme lépe pochopit svět a lidí v něm, musíme se pokusit o dialog, a nakonec o porozumění.

Nikdy si nemohu být jistý tím, že je něco správně či špatně. To, co je pro někoho zcela špatně, to může být pro druhého zcela v pořádku. To, že jsou protiklady vidět v celém světě jasně dokazuje, že je všechno relativní, včetně naších názorů, pohledů na život, činů a představ o ideálech. Můžeme vlastně dojít k tomu, že existují i nyní ve světě situace, které jsou na jednom místě zcela špatně, ale na druhém místě zcela správně. Pokud si tedy nemůžeme být jistí tím, že je něco opravdu špatné nebo dobré, nemůžeme metodu souzení vůbec používat. Nic není zcela jistě dobré a nic není zcela jistě špatné.


Pokud byste měli dotazy, připomínky nebo nějakou Vaši zkušenost, napište mi ji prosím do komentáře dole. Pokud se Vám navíc článek líbil, tak ho prosím sdílejte na svém Facebooku. Tím vším mi pomůžete v motivaci psát další články z mých cest.

Článek byl publikován: 19. 04. 2019